banner29

Kim Jong'un kız kardeşinden ABD'ye gözdağı: Uykularınızı kaçıracak işler yapmayın!

Kuzey Kore, kendileriyle temas kurmaya çalışan Biden liderliğindeki yeni ABD yönetimine ilk mesajını yolladı. Ülke lideri Kim jong-un'un yönetimde söz sahibi kız kardeşi Kim Yo- jong "Uykularınızı kaçıracak şeyler yapmayın" diye uyardı.

Dünya 16.03.2021, 12:08
Kim Jong'un kız kardeşinden ABD'ye gözdağı: Uykularınızı kaçıracak işler yapmayın!

ABD'de yeni başkan Joe Biden hükümetinin temsilcileri olarak ilk yurtdışı seyahatlerini Pasifik bölgesine yapan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin ilk durak olan Japonya'nın başkenti Tokyo'ya vardı.

Bununla birlikte Kuzey Kore ile temas kurmaya çalıştıklarını ama cevap alamadıklarını doğrulayan ABD'ye lider Kim Jong-un'un kız kardeşi Kim Yo-jong'dan yine sert bir tepki geldi. Böylece ABD'nin eski başkanı Donald Trump ile inişli çıkışlı bir ilişkisi bulunan Kuzey Kore isim vermese de ilk kez yeni yönetime seslenmiş oldu.

Son dönemde dış ilişkilerde kinayeli çıkışlarıyla adından iyice daha da söz ettiren kız kardeş Kim, bölgede Çin ve Kuzey Kore'ye karşı ittifakı güçlendirme çabasındaki ABD'nin Güney Kore ile geçen hafta başlattığı ortak askeri tatbikatı hedef aldı. Kız kardeş Kim, Rodong Sinmun gazetesinde yayınlanan açıklamasında, 'barut kokusunu kendi topraklarında yaymaya çalışan yeni ABD yönetimine bir tavsiyede' bulundu. Kim, "(Biden'ın görevde olacağı) Önümüzdeki dört yıl boyunca huzur içinde uyumak istiyorsanız daha en başından uykularınızı kaçıracak şeyler yapmamanız iyi olur" dedi.

Güney Kore'nin de 'sıcak bir mart' ayı yerine 'savaş martı' ve 'kriz martını' tercih ettiğini söyleyen Kim "Güney Kore efendisini takip ederek ne yaparsa yapsın, o arzu ettiği 3 yıl öncesinin sıcak bahar günlerinin geri gelmesi kolay olmayacak" ifadesini kullandı.

Kuzey Kore lideri Kim, 2008'de bir araya geldiği Güney Kore lideri Moon Jae-in'e, füze denemelerine atıfla, "Artık sabahları uykunuzun bölünmemesini sağlayacağım" diyerek 'garanti vermişti.'

ABD ve Japonya'dan Çin'e: Eylemleri uluslararası düzenle bağdaşmıyor 

Bu arada Blinken ve Lloyd, Tokyo'da mevkidaşları Toşimitsu Motegi ve Nobuo Kişi ile  bir araya geldi. Japonya ile yıllardır süren müttefikliğe, aradaki 'güven ve işbirliğine' vurgu yapan ABD'li bakanlar, Japonya ile dost olmaktan gurur duyduklarını söyledi. Japon bakanlar da zor zamanlarda ABD'nin kendilerine destek verdiğini ve Japon halkının bunu aklından çıkarmadığını belirtti. 

Taraflar bölgenin en büyük gücü ve baş rakipleri Çin'e yönelik ortak bir açıklama da yaptı. Çin'in 'var olan uluslararası düzenle bağdaşmayan eylemlerinin politik, askeri ve teknolojik zorluklar teşkil ettiği' vurgulanan açıklamada, tarafların bölgedeki diğer ülkelere karşı 'zorlama şeklindeki ve istikrarsızlaştırıcı' eylemlerin karşısında duracağı belirtildi. 

​Blinken ve Lloyd, Tokyo'nun ardından Güney Kore'nin başkenti Seul' geçecek. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?