Kissenger'dan ABD ve Çin'e 'kırmızı çizgi' uyarısı

ABD'nin eski Dışişleri Bakanı Yahudi kökenli diplomat Henry Kissinger, ''Çin ve Amerika çatışmayı önlemek için kırmızı çizgilerini çeksin'' dedi.

Kissenger'dan ABD ve Çin'e 'kırmızı çizgi' uyarısı

Singapur'da Bloomberg New Economy Forumu'nda konuşan 95 yaşındaki Amerika'nın eski Dışişleri Bakanı Yahudi kökenli Diplomat, Asya'nın gücü büyümeye devam ettiği için “birbirleriyle rahatsız edici bir rekabet içine girmeleri” kaçınılmaz diye konuştu.

“Zor olan özdeki yaklaşım farklılıkları arasında temelde işbirlikçi bir ilişkiyi sürdürmek” yorumunu yaptı. “Çin ve ABD için esas olan başarmaları gerektiğini düşündükleri konuların ve kendilerinden talep edilmemesini istedikleri ödünlerin ne olduğu hakkında konuşmalarıdır” diye ekledi.

Ünlü diplomat Washington'un Beijing ile 1971 yılnda uzlaşmasında yapılacak anlaşma öncesi anahtar rol oynamıştı. Kissinger konuşması sırasında “her krizin husumetten doğmadığını” “insanları eğitmek ve onlarla işbirliği yapmayı öğrenmek arasında fark olduğunun” Amerika'da resmi yetkililerce bilinmesi gerektiğini belirtti.

Washington'un aynı zamanda “sorun varsa kısa dönemli bir çözüm var” eğiliminde olduğunu ifade etti.

ABD'nin “yeni dünyanın bizim bildiğimiz her şeyle uyumlu olması anlamına gelmediğini” anlaması gerekmektedir ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Beijing'in de bir sorunu kabul etmenin onu çözmekten çok daha fazla soruna yol açacağı şeklinde fikirsel açmaza girdiğini öne sürdü.

Müzakerelerde her iki tarafın da “nereye varmak istediklerini” bilerek detaylara gömülmekten kaçınmaları gerektiğini dile getirdi.

“Diyalog mekanizmaları var… fakat her ticari sorundaki anlaşmazlığın bir sınama oyununa dönüşmemesi tavrıyla yeniden tanmlanması gerekir” dedi.

Güncel sorunlara rağmen tekraren ABD-Çin ilişkilerinden “ümitvar” olduğunu belirtti.

Çeviri Haber: TimeTürk

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5