banner5

banner29

Klaus Schwab'dan şok itiraflar! "Eski düzene dönmek imkansız"!

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, Covid-19 sonrası dönemi yaşanabilecek gelişmeleri değerlendi. Euronews'e konuşan Schwab, eski düze dönemenin imkansız olduğunu söylerken, ""Bence "sıfırlama" kelimesi oldukça uygun. Çünkü şu anda hala virüsle savaşıyoruz, ancak son aşı haberlerinin ardından fazlasıyla iyimser olabiliriz." ifadelerini kullandı.

Dünya 11.12.2020, 22:23 11.12.2020, 22:46
Klaus Schwab'dan şok itiraflar! "Eski düzene dönmek imkansız"!

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab Euronews'e verdiği röportajda, Covid-19 sonrası dönemi değerlendirerek, çok önemli itiraflarda bulundu. Eski düzene dönemenin imkansız olduğunu söyleyen Schwab, dünyada herşeyin sıfırlanması gerektiğini söyledi. 

Schwab, "Bence "sıfırlama" kelimesi oldukça uygun. Çünkü şu anda hala virüsle savaşıyoruz, ancak son aşı haberlerinin ardından fazlasıyla iyimser olabiliriz. Şimdi korona sonrası dönemin nasıl yapılandırılacağı ve tasarlanacağını düşünmemiz gerekiyor. Ve burada, tabii ki, sıfırlama kelimesi aklıma geliyor." eski normale geri dönmenin imkansız olduğunu savundu.

İfadelerine devam eden Klaus Schwab, "Ebeveynlerimizin ve dedelerimizin İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yaptığı gibi, neyin yanlış gittiğini ve neyi daha iyi yapabileceğimizi gerçekten düşünmek için bu fırsatı kullanmalıyız" dedi.

"Uluslararası sistemde de sıfırlamaya gidilmeli"

Muhabirin, "Siz çok taraflılığın, şampiyonusunuz. Başkan Donald Trump'ın görevden ayrılışı sonrası çok paydaşlı bir topluma geri dönüş sizce sağlanabilir mi? Dünya yeni bir yol mu takip ediyor yoksa klasik çok taraflılığa geri dönüş mü yaşanacak?" sorusuna da cevap veren Schwab, ulusulararası sistemde de sıfırlanmaya gidilmesi gerektiğini savundu. 

Dünya Ekonomik Forumu Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

"II. Dünya Savaşı'nın ardından uygulamaya sokulan çok taraflı sisteme geri dönemeyiz. İhtiyacımız olan şey uluslararası sistemin reformdan geçirilmesi.

Dünya Ticaret Örgütü'nü düşünün. Küresel ticarete e-ticaret vb gibi yeni boyutlar eklemek zorundayız.

Bu yüzden çok taraflılar Biden'ın seçilmesi ile kuvvetli bir destek elde edecek. 21. yüzyılda ihtiyaç duyduğumuz gerekli sistemleri şu anda oluşturabileceğimiz konusunda ben çok umutluyum." dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?
Whatsapp Sözleşmesi'ni kabul ettiniz mi?