banner29

Kral Selman'dan 'ölmedim, tahtımdayım' mesajı

Suudi Arabistan Kralı Selman 'öldü' iddialarına fotoğrafla cevap verdi.

Dünya 08.03.2020, 17:47
Kral Selman'dan 'ölmedim, tahtımdayım' mesajı

Suudi Arabistan'da cuma günü Kral Selman'ın kardeşi ve yeğeni dahil en az üç prensin gözaltına alınması sonrası, bugün hükümdarın kraliyet görevlerini yerine getirirken fotoğrafları yayımlandı. 

Sarayda darbe girişimi suçlamasıyla en az üç prensin gözaltına alınması, 'filli kral' gözüyle bakılan Veliaht Prens Muhammed Selman'ın (MbS) yine dizginleri sıkılaştırdığına yorulmuştu.

84 yaşındaki Kral Selman'ın sağlık durumu ve yerine oğlu MbS'nin tahta geçmesinin yaklaştığıyla ilgili spekülasyonları tırmandırmıştı.

Resmi Suudi haber ajansının yayımladığı fotoğraflarda ise Kral Selman bir takım belgeler okurken ve Ukrayna ile Uruguay'a yeni atanan Suudi büyükelçilerinin yemin töreninde el sıkışırken görülüyor. 

'Kraliyet ailesi içinde disiplini sağlamak için'

AFP'nin görüş aldığı Suudi liderliğine yakın bir kaynak, "Kral sağlıklı ve iyi" dedi.

Gözaltıların 'iki prensin olumsuz davranışlarının birikiminden kaynaklandığını' ve 'kraliyet ailesi içinde disiplini sağladığını' söyleyen kaynak, durumun Veliaht Prens'in kontrolü altında olduğunu belirtti.

Kaynaklara göre Kral Selman'ın kardeşi Prens Ahmed bin Abdülaziz ile yeğeni Prens Muhammed bin Nayef, savunmadan ekonomiye hükümetin her katmanını kontrol eden MbS'yi devirmek için saray darbesi planlamak suçlamasından gözaltında. 

Prens Muhammed bin Nayef'in küçük kardeşi Prens Navaf bin Nayef de gözaltına alındı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?