banner30

banner29

Kral Selman tüm yetkilerini sınırlandırdı!

Suudi Arabistan'da Veliaht Prens Selman'ın yetkilerinin Kral Selman tarafından azaltıldığı iddia edildi.

Dünya 19.03.2019, 18:56 19.03.2019, 19:00
Kral Selman tüm yetkilerini sınırlandırdı!

Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın zor günler geçirdiği iddiaları basına yansıdı. İngiltere merkezli The Guardiangazetesinin haberine göre Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, oğlu Muhammed'in bir dizi yetkisini elinden aldı. Bu yetkilerin en başında Prens Selman'ın ekonomi ve finans alanında karar almasının sınırlanması geliyor.

İKİ HAFTADIR ÖNEMLİ TOPLANTILARDA YOK

İddialar Veliaht Prens Selman'ın iki haftadır önemli toplantılarda boy göstermemesinin ardından geldi. Veliaht Prens'in yatırım kararlarını Kral adına yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Musaed al-Aiban'ın denetleyeceği belirtiliyor.

Kral Selman ile oğlu Veliaht Prens'in arası açıldı! Büyük çatlak

KAŞIKÇI OLAYI PRENS'İN OTORİTESİNİ SARSTI

Baba oğulun arasını açan olay ise İstanbul'da Suudi Arabistan Büyükelçiliği'nde gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesi. Riyad yönetimi cinayette Prens'in rolü olduğu iddialarını sıklıkla reddetse de Muhammed bin Selman'ın otoritesinin sarsıldığı ifade ediliyor.

VELİAHT PRENS'İN KATILMADIĞI TOPLANTILAR

Kral'ın yetkileri sınırlama kararını üst düzey bakanlara ilettiği iddialar arasında. Veliaht Prens bir dizi önemli görüşme yer almadı. Son olarak RusyaDışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Riyad'a gerçekleştirdiği ziyarette Muhammed bin Selman'la bir araya gelmedi.

Prens'in bulunmadığı görüşmeler arasında, Dünya Sağlık Örgütü Başkanı, Lübnan Başbakanı, Hindistan ve Çin elçileriyle yapılan temaslar da gösterildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?