banner29

Kral'ın koronavirüs tedbiri: 20 kadınlık haremiyle kendini Alpler'deki otele kapattı

Yasaları çiğneme riskini alan on binlerce Taylandlı, internet üzerinden kralı eleştirdi

Dünya 29.03.2020, 16:30 29.03.2020, 16:35
Kral'ın koronavirüs tedbiri: 20 kadınlık haremiyle kendini Alpler'deki otele kapattı

Koronavirüs krizi nedeniyle bölgedeki misafirhane ve otellere kapatma emri verilmiş olsa da, yerel bölge yönetimi adına konuşan bir sözcü Grand Hotel Sonnenbichl'in bir istisna olduğunu çünkü "misafirlerin değişim göstermeyen tek ve homojen bir grup insandan" oluştuğunu söyledi.

Ancak kralın maiyetinden, yüksek bulaşıcılığa sahip solunum hastalığına yakalandığından şüphenilen 119 kişinin Tayland'a geri gönderildiği de bildirildi.

Vajiralongkorn'un lüks bir mevkide kendini tecrit etmesinin haberlere yansımasını öfkeyle karşılayan on binlerce Taylandlı, ülkenin kralı koruyan yasalarını çiğnemeyi göze alarak internet üzerinden eleştirilerde bulundu.

Kanunlara göre, monarşiye hakaret eden ya da eleştirenler 15 yıla kadar hapis cezası alabiliyor.

Ancak bir aktivistin Tayland'da salgın yayılmaya devam ederken Vijaralongkorn'un Almanya'da tatilde olduğunu öne sürmesinin ardından, çevirisi "Bir krala neden ihtiyacımız var?" olan Tayca sosyal medya etiketi Twitter'da 24 saat içinde 1,2 milyon kez kullanıldı.

Tayland Halk Sağlığı Bakanlığı, cumartesi günü ülkedeki 109 yeni vakayı duyurdu. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı bin 245'e yükseldi.

Fransa'da sürgünde yaşayan aktivist Somsak Jeamteerasakul, Vajiralongkorn'un Mart'ın başından bu yana "sıkıldığı" için İsviçre'den Almanya'nın farklı noktalarına uçtuğunu iddia eden bir dizi gönderiyi Facebook'ta paylaştı.

Tayland'daki monarşiye ve kralı koruma kanunlarına yönelik eleştirileriyle tanınan Jeamteerasakul, bir gönderisinde şunları yazdı: "[Vajiralongkorn] Tayland halkının virüs yüzünden endişelenmesine razı. Hatta Almanya da virüsten dolayı kaygılı [fakat] onu hiç ilgilendirmez."

The Times'in haberine göre, Tayland kralı Şubat'tan bu yana kendi ülkesinde halkın önüne hiç çıkmadı.

Tayland'daki hükümranlığı 2016'da babası Bhumibol'un ölümünden sonra başladı. Her ne kadar ağır kralı koruma kanunları nedeniyle ülkede ne kadar desteklendiğini ölçmenin bir yolu bulunmasa da, 70 yıl boyunca hüküm sürmüş babası kadar çok sevilmediğine inanılıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?