banner29

Lavrov'dan mutabakat açıklaması! 'Akan kanı durdurduk...'

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'yle yaptıkları Suriye'nin kuzeyine ilişkin mutabakatın ciddi boyutlara ulaşan akan kanı durdurduğunu ve Türkiye ile Kürt güçler arasındaki sorunun güven inşa edici önlemler çerçevesine taşındığını söyledi.

Dünya 02.11.2019, 14:50 02.11.2019, 15:07
Lavrov'dan mutabakat açıklaması! 'Akan kanı durdurduk...'

Rossiya 24 televizyonundaki "Mejdunarodnoye Obozreniye" programına konuk olan Lavrov, 22 Ekim'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan mutabakat zaptını değerlendirdi.

Lavrov, "Genel duruma bakacak olursak, Soçi'de yapılan mutabakatla ciddi boyutlara ulaşan akan kanı durdurduk ve Türkiye ile Kürt güçler arasındaki sorunun güven inşa edici önlemler çerçevesine taşıdık" dedi.

"GERİ ÇEKİLMELERİ SAĞLANDI"

Mutabakat uyarınca, Türk ordusunun ABD'yle müzakerelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından girdiği Suriye'deki toprakların batısında ve doğusunda iki büyük bölge kurduklarını anlatan Lavrov, "Türk ordusunun ilerleyişi, Putin ve Erdoğan arasındaki mutabakat sonucunda durdu. Türkiye-Suriye sınırının geri kalan bölümlerinde Kürt güçlerin çekilmesi sağlandı. Bu bölgelerin büyük bölümüne Suriye sınır muhafızları ve Rus askeri polisi girdi" ifadelerini kullandı.

"ÇÖZÜM BEKLEYEN ÇOK SORUN VAR"

Lavrov, mutabakatın uygulanması sırasında çözüm bulunması gereken çok sayıda sorun bulunduğuna dikkat çekerek, "Ancak Rus askeri polisi, Suriye sınır muhafızlarıyla çalışmaya başladı. Yerel halkla konuşuyorlar. Operasyonlara katılmak üzere takviye birlikler gönderildi. Halk, onları çok iyi bir şekilde karşıladı" diye ekledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?