banner30

banner29

Libya oyunu ortaya çıktı: Rusya'dan yeni hamle!

Rus terör şirketi Wagner'e ait güçlerin Libya'dan çekilmesinin ardından Suriye'de Esed rejimi mahkumlarına Rusya'dan, "3 ay Hafter'e bağlı savaşmaları karşısında suçlarının silinmesi" teklifi geldiği öne sürüldü.

Dünya 30.05.2020, 20:40
Libya oyunu ortaya çıktı: Rusya'dan yeni hamle!

Rusya, Suriye'de Esed rejimi kontrolündeki başkent Şam'daki hapishanelerde yatan mahkumlara Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in saflarında savaşmaları halinde suçlarının silinmesi teklifinde bulunduğu iddia edildi.

Suriye merkezli Syrian Call'ın haberine göre, Rusya'nın önce mahkumlara daha sonra da ailelerine gönderdiği teklifle ilgili zaman tanındığı ifade edildi.

Söz konusu teklife göre, gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter için 3 ay savaşmaları durumunda, 'suçlarının' silineceği aktarıldı.

RUSYA PARALI TERÖRİSTLERİ HAFTER SAFLARINA GÖNDERİYOR

Rusya, başkent Şam'ın Zakiye ve Kisve bölgelerinden rejimle iş birliği yapan kişiler aracılığıyla anlaştığı 150 Suriyeliyi aylık 1000-1500'er dolar karşılığında savaşmaları için Libya'ya gönderdi.

Rejim yanlısı paralı teröristler, Hafter safına katılmadan önce Rusya'nın Lazkiye'deki Hmeymim Askeri Havaalanı'na götürülmüştü.

Öte yandan Rusya, yaklaşık 10 gün önce Suriye'nin orta kesimindeki Humus ilinden 600, mayıs başlarında ise Suriye'nin farklı bölgelerinden birkaç yüz paralı teröristi Libya'ya göndermişti.

RUS TERÖRİSTLER GERİ ÇEKİLMİŞTİ

Türkiye'nin Libya'da meşru hükümete verdiği askeri desteğin ardından, Trablus'taki savaşın dengesi tamamen değişti.

Libya ordusu, Trablus'un batı kıyılarını ve stratejik Vatiyye Üssünü ele geçirirken, Hafter saflarındaki 2 binden fazla Rus paralı asker de şehrin güneybatısından çekilmek durumunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?