banner30

banner29

Libya'yı 'Türkiye'nin elektriği' aydınlatacak

Türk şirketler Libya'nın elektrik sorununu çözmek üzere bölgede faaliyetlere başlayacağı bildiriliyor.

Dünya 07.07.2020, 21:53
Libya'yı 'Türkiye'nin elektriği' aydınlatacak

Dünyanın başlıca yüzer santral işletmecilerinden Karadeniz Holding, iç savaşın devam ettiği ve elektrik kesintileri yaşanan Libya'ya elektrik sağlamaya başlayacağı ifade ediliyor.

Türk şirket, Libya'nın batısında kontrol sahibi olan, uluslararası arenada tanınan ve Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kontrolündeki bölgelerde faaliyet gösterecek.

Karadeniz Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerji Ticaret Grup Başkanı Zeynep Harezi, Reuters'a yaptığı açıklamada bölgeye tekliflerini iletmek üzere teknik bir ekip göndereceklerini ve 30 gün içerisinde Libya'nın batısına enerji sağlamaya başlayabileceklerini belirtti.

Karadeniz Holding'e ait "Osman Khan" yüzer enerji santrali

UMH'nin, yerel santrallerin devreye alınacağı 6 aylık süre için elektrik satın alma isteğinde olduğu, ancak Türk şirketin daha uzun bir dönem için de Libya'ya elektrik satabileceği kaydediliyor.

Şirkete ait yüzer santrallerin, Libya'da çıkarılan petrol ve gazı kullanarak Libya açıklarında ürettikleri elektriği, bölgede kullanılmak üzere UMH'ye sağlaması planlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?