banner30

banner29

Macron Trump'a racon kesti(!) 'Ciddi olalım!'

Londra'da gerçekleştirilen NATO zirvesinin ilk gününe, ABD lideri Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasındaki atışma damga vurdu. Trump'ın "Birkaç cici DEAŞ savaşçısı ister misin? Onları sana verebilirim. İstediğin kadar alabilirsin" sözlerine Macron, ''Ciddi olalım'' dedi.

Dünya 04.12.2019, 12:09 04.12.2019, 12:32

İki lider DEAŞ ve Suriye konusunda açıklamalarda bulunurken, Trump Avrupa ülkelerinin geri almayı kabul etmediği yakalanan Avrupalı radikal İslamcı teröristleri gündeme getirdi. Trump, "Suriye'de tutuklu olan birçok DEAŞ savaşçısı var. Hepsi kilit altında. Birçoğu Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık'tan geliyor. Çoğunlukla Avrupa'dan geliyorlar ve bazı ülkeler bana katılıyor. Cumhurbaşkanıyla bu konuda konuşmadım" dedikten sonra Macron'a döndü ve "Birkaç cici DEAŞ savaşçısı ister misin? Onları sana verebilirim. İstediğin kadar alabilirsin" dedi.

Macron, Trump'ın bu esprisi karşısında tebessüm etmeyerek, "Ciddi olalım" dedi ve Avrupalı DEAŞ mensuplarının problemin ufak bir bölümünü oluşturduğunu söyledi.

MACRON: ÖNCELİĞİMİZ TERÖR GRUPLARINI ORTADAN KALDIRMAK

Fransa Cumhurbaşkanı, bu açıklamaların yanı sıra Trump'ın "DEAŞ'in yüzde yüzünü yendik'' söylemine de meydan okudu. Macron, "Bence birinci önceliğimiz DEAŞ ve diğer terörist grupları ortadan kaldırmak, çünkü henüz bitmediler. Bu birinci önceliğimiz. Ve henüz bitmediler, bunu söylemek zorunda olduğum için özür dilerim" diye konuştu. Macron, Orta Doğu'nun istikrarsızlaşmasının DEAŞ ile mücadeleyi zorlaştırdığını da söyledi.

Euronews'in Türkçe altyazılı olarak servis ettiği görüntülerde, Trump, Macron'a yanıt olarak, "İşte bu yüzden çok iyi bir politikacı.Çünkü bu hayatımda duyduğum en iyi hiç bir şey söylemeyen cevaplardan biriydi" dedi. ABD lideri bundan sonra geri adım atarak Fransa'nın bazı savaşçıları geri aldığını söyledi ve DEAŞ'in "yüzde yüz yenildiğini" bir kez daha dile getirdi.

ERDOĞAN'LA GÖRÜŞMESİ OLAY OLMUŞTU

Öte yandan Macron'un Erdoğanla ayaküstü yaptığı görüşme esnasında çekilen fotoğraf dünya gündemine bomba gibi düşmüştü. Yayınlanan fotoğraflarda Erdoğan'ın elini Macron'un omusuza atması çok konuşulmuştu. Macron'un, Erdoğan ve Trump'ın yanındaki görsellerini paylaşan dünya genelindeki sosyal medya kullanıcıları "Erdoğan odada değilken Macron, Erdoğan odadayken Macron" şeklinde caps yaptı.

Yorumlar (1)
fransız türk 12 ay önce
ya şu macrondan bitanede bizim ülkede olsa aq
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?