banner29

Meksika'yı yangın yerine çeviren Ovidio Guzman Lopez kimdir?

Dünyanın en büyük uyuşturucu karteli lideri olduğu iddia edilen El Chapo (Bücür) lakaplı Joaquin Guzman’ın oğlu Ovidio Guzman Lopez'in gözaltına alınmasının ardından Culiacan kenti, kartel üyeleri tarafından yangın yerine çevrildi. Yaşanan gelişmelerin ardından polis güçleri Ovidio Guzman Lopez'i serbest bırakarak olayların büyümemesi gerektiği yönünde açıklama yaptı. Peki Ovidio Guzman Lopez kimdir?

Dünya 18.10.2019, 18:21 18.10.2019, 18:39
Meksika'yı yangın yerine çeviren Ovidio Guzman Lopez kimdir?

Uyuşturucu çetelerinin yoğun olduğu Meksika'da çete savaşları sık sık yaşanan bir olayken, bu kez uyuşturucu çetesi polise karşı savaş başlattı. Her yıl binlerce kişi Meksika'da karteller arası çıkan çatışmada hayatını kaybediyor.

DEVRİYE SIRASINDA YAKALANDI

Yaşanan olayları duyuran Kamu Güvenliği Bakanı Alfonso Durazo basına yaptığı açıklamada, ülkenin batı eyaleti Sinaloa'nın Culiacan kentinde Guzman'ın oğullarından Ovidio Guzman Lopez'in rutin bir devriye sırasında polis tarafından yakalandığını belirterek, daha sonra kartel üyelerinin güvenlik güçlerine ateş açtığını kaydetti.

OLAYLAR BÜYÜYÜNCE SERBEST BIRAKILDI

Çete üyelerinin caddeleri kapattığını, araçları ateşe verdiğini ve kentte paniğe neden olduğunu ifade eden Durazo, kentin güvenliği için güvenlik güçlerinin operasyonu durdurduğunu söyledi. Durazo, kentte şiddetin önlenmesi amacıyla Ovidio Guzman'ın serbest bırakıldığını ifade etti.

AVUKATI AÇIKLAMA YAPTI

Guzman ailesinin avukatlarından Jose Luis Gonzalez Meza, yaptığı açıklamada Ovidio Guzman'ın "hayatta ve özgür" olduğunu belirtti.

KARGAŞA HENÜZ BİTMİŞ DEĞİL

Ülke basınında yer alan haberlerde kentte çıkan kargaşa sırasında 30'a yakın mahkumun ceza evinden kaçtığı ifade edildi. Sinaloa Valisi Quirino Ordaz Coppel, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Culiacan kentinin güvenliğini sağlamaya çalıştıklarını belirterek, halkı tedbirli olmaları konusunda uyardı.

OVİDİO GUZMAN LOPEZ KİMDİR?

Uyuşturucu karteli elebaşı El Chapo (cüce) lakaplı Joaquin Guzman’ın çocuklarından biri olan Ovidio Guzman Lopez 28 yaşındadır. Babasının ikinci evliliğinden olan dört çocuktan biri. Ağabeyi Ivan ile birlikte, babaları yakalandıktan ve 2017'de ABD'ye iade edildikten sonra uyuşturucu çetesinin kontrolünü ele geçirdi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?