Merkel açıkladı! Almanya kendi İmam-Hatip Liselerini açıyor...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'daki imamlarla ilgili yaptığı açıklamada, "Benim açımdan Almanya'da imamlık meslek eğitimine ihtiyacımız var. Bu bizi bağımsız kılar ve gelecek için gereklidir." dedi.

Merkel açıkladı! Almanya kendi İmam-Hatip Liselerini açıyor...

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkede imamlık için meslek eğitimi verilmesine ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

MERKEL, VEKİLLERİN SORULARINI YANITLADI

Merkel, Federal Meclis'teki sözlü soru önergeleri gününde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bir milletvekilinin "Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB), iç istihbarat örgütü olan Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından izlenmeyeceği" iddialarına yönelik sorusuna cevap veren Merkel, kimin ne zaman hangi kapsamda izleneceğine güvenlik birimlerinin karar verdiğini vurguladı.

MERKEL, TÜRKİYE İLE GÖRÜŞME YAPMAK İSTEDİKLERİNİ AÇIKLADI

DİTİB'in birçok temsilcisiyle birlikte çalıştıklarını vurgulayan Merkel, bu konuda kurumun yakın bağları olması nedeniyle Türkiye ile de görüşme yapma yaklaşımında olduklarını kaydetti.

"ALMANYA'DA İMAMLIK MESLEK EĞİTİMİNE İHTİYACIMIZ VAR"

Merkel, DİTİB konusunda rahatsızlık duydukları gelişmelerin olduğunu, bunu da muhataplarına açık bir şekilde ifade ettiklerini belirtti.

Almanya'da üniversitelerde İslam dini dersinin okutulduğunu anımsatan Merkel, "Benim açımdan Almanya'da imamlık meslek eğitimine ihtiyacımız var. Bu bizi bağımsız kılar ve gelecek için gereklidir." dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5