Merkel: Sorunlu konularda mutabakat yok

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile yapılan mülteci anlaşmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Merkel: Sorunlu konularda mutabakat yok

Almanya Başbakanı Merkel'in Ankara ziyaretinde 2016 Martında varılan anlaşmanın uygulanmasındaki sıkıntı aşılamadı, Avrupa Komisyonu'nda görüşülmesi gündemde. 3 milyar euronun Türkiye'ye aktarılmasında ve terörle mücadele kanunundaki sıkıntılarda ilerleme kaydedilmedi. Kısa vadede vizelerin kalkması gündemde değil. Merkel, Gülen örgütüne mensup isimlerin iadesine de yanaşmadı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sonra da Başbakan Binali Yıldırım’la görüştü. Liderlerin açıklamalarına göre, Türkiye ile Almanya arasındaki en önemli gerilim konularından biri olan Gülen örgütü mensuplarının iadesinde bir uzlaşmaya varılamadı. Merkel, ‘bağımsız mahkeme’ ve ‘kanıt’ vurgusu yaptı. Erdoğan ise "Geciken adalet, adalet değildir" diyerek, Almanya'nın bu konuda Türkiye'yle işbirliğini hızlandırması gerektiğini ifade etti. İntikam duygusuyla hareket edilmediğini ve Türkiye’nin bir hukuk devleti olduğun vurgulayan Başbakan Yıldırım da "FETÖ ile mücadelede Almanya’nın çok daha fazla desteğine ihtiyacımız var" dedi.

Açıklamalara göre Avrupa Birliği'yle 2016 Martında varılan mülteci anlaşmasının uygulanmasındaki sıkıntı da aşılamadı, Avrupa Komisyonu'nda görüşülmesi gündemde. Türkiye'ye taahhüt edilen 3 milyar euronun aktarılmasında ilerleme kaydedilmedi. Avrupa, Türkiye'nin terörle mücadele kanununu değiştirmesini beklediği için kısa vadede vizelerin kalkması gündemde değil.

Görüşmelerin ardından CHP lideri ve HDP milletvekilleriyle görüşen Merkel’in gündeminde, basın özgürlüğü ve güçler ayrılığı ilkesi de önemli bir yer tutu. Basın toplantılarında da bu konulara vurgu yapan Merkel, Türkiye’de çalışan Alman gazetecilerin yaşadığı sorunları da Erdoğan ve Yıldırım’la yaptığı görüşmelerde dile getirdi.

Merkel iadeye yanaşmıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ankara’da yaptıkları 2 buçuk saatlik görüşmenin ardından basının karşısına geçti. İki ülke arasında gerilime sebep olan Gülen örgütü mensuplarının iadesi konusu, Erdoğan ve Merkel’in görüşmesinde de masadaydı. Ancak ortak açıklamada iki lider de ilk aşamada konuya değinmedi. Gazetecilerin konuyla ilgili sorusu üzerine ise Merkel ‘bağımsız mahkeme’ ve ‘kanıt’ vurgusu yaptı. “Bazı koşullarda iadelerin yapılamayacağı”nı ifade etti:

“Terörle mücadele konusunda ve bu suçlara karşı Türkiye’nin beklediği şekilde mücadele konusunda kararlıyız. Her ülke bunu bekler. Fakat bizim adım atıp önlem almamız için elimizde kanıtların olması gerekiyor. Mahkemeler bu kanıtları değerlendiriyor. Bazı koşullarda iadelerin yapılamayacağı yönünde kararlar da var. Mahkemelerin ve bağımsız incelemelerin sonucuna tabii ki saygı duymalıyız.”

"Geciken adalet, adalet değildir"

Erdoğan ise aynı soruyu yanıtlarken ‘Geciken adalet, adalet değildir’ ifadelerini kullandı. Savcılarla veya askerlerle ilgili iddialara ise değinilmedi. Erdoğan, ABD’deki Gülen örgütü mensuplarının iade sürecinin geciktiğini de hatırlattı:

“FETÖ ile alakalı da, PKK ve PYD neyse, YPG neyse FETÖ odur. Benim ülkemde devlete darbe yapacak, bunu yapan Almanya’ya barınıyorsa, Almanya yönetimi de ilişki kurmak suretiyle... Adalet bakanları, haklısınız bilgi aktarabilir. Ancak biz ABD’ye kolilerle belge gönderdik fakat neticeye varılamadı.Benim ülkemde darbe yapan Almanya’ya kaçıyorsa, Alman yönetiminin de adım atması lazım. Biz ABD’ye de 85 koli belge gönderdik, hâlâ bekliyoruz. İki dost müttefik ülkeyiz. Bu konularda çok daha seri kararlar almak suretiyle, inanıyorum ki ‘Geciken adalet adalet değildir’ anlayışıyla bir an önce neticeye varırsak isabetli olur diye düşünüyorum.”

Almanya’da yaşayan ve sığınma talep eden Gülen örgütü mensuplarıyla ilgili Ankara’dan sert tepkiler gelirken, Berlin’den henüz bir yanıt yok. Özellikle Gülen örgütüyle bağlantılı savcıların iadesine Berlin yanaşmıyor. Son olarak Almanya’daki NATO üssünde bulunan yaklaşık 30 Türk askerinin de sığınma istediği Kasım ayında Alman basınına yansımıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2018, 15:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5