banner29

Nasrallah: Trump'ın aşağıladığı Suudi Kralı'na acıdım

Lübnan halkına hitabında DAEŞ'in Suud ve ABD tarafından oluşturulduğunu söyleyen Hizbullah lideri, "Suudi Kralı Selman'ı sevmem, ama Trump'ın onu nasıl aşağıladığını duyunca kalbim parçalandı" dedi.

Dünya 03.05.2019, 14:08 03.05.2019, 14:14
Nasrallah: Trump'ın aşağıladığı Suudi Kralı'na acıdım

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, dün gece yaptığı video bağlantısıyla yaptığı konuşmada, IŞİD'i ABD ile Suudi Arabistan'ın yarattığını belirtti. Nasrallah bununla birlikte ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Kralı Selman'la alay edişini duyduğunda Selman için üzüldüğünü söyledi. Trump'ın Selman'a telefon açıp yüz milyon dolar kopardığını anlatırken Suudi Kralı'nın taklidini de yapmasına atıfta bulunan Nasrallah, şöyle dedi:

'HALKIN PARASINI TRUMP'A NASIL VERİYORSUN?'

"Kral Selman'ı sevmem, ama Trump'ın onu nasıl aşağıladığını duyunca kalbim parçalandı."

Hizbullah lideri, Trump'ın telefonu üzerine Selman'ın 500 milyon dolardan fazla parayı çıkarıp vermesini de "Suud ailesi Trump's böyle bir para ödeme hakkını nereden buluyor, sözkonusu olan Arap Yarımadası halklarının malvarlığıdır" diye sorguladı. 

'SAĞIMLIK İNEK'

Nisan sonundaki bir mitingde Salman'dan kopardığı paralarla övünen Trump şunları da söylemişti:

"Ben de açtım Kral'a telefonu dedim ki, 'Kral', bu arada Kral'ı severim. Dedim ki, Kral, sizi savunmak için kıçımızı yırtıyoruz ve sizde de çok para var. Dedi ki, 'Neden beni arıyorsun, daha önce kimse bana böyle bir telefon açmadı'. Açmamışlar, çünkü onlar salaktı."

İran ile müttefikleri, Trump'ın Suud ve diğer Körfez kraliyetlerine 'sağımlık inek' muamelesi yaptığına her fırsatta dikkat çekiyor. 

IRAK'A UYARI: TRUMP PETROLÜNÜZÜ İSTİYOR

Nasrallah, Trump'ın gerçekleştirilemez diye düşünülen dış politika vaatlerini birer birer hayata geçirdiğine dikkat çekerek Irak'ı uyardı:

"Irak'taki kardeşlerimi Trump'ın seçim vaatleri üzerinde çalıştığı konusunda uyarıyorum. Dikkatli olmalılar. Trump, seçim propagandalarında söylediği her şeyi yapıyor. Büyükelçiliği Kudüs'e taşımak, İran’la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmek ve Yüzyılın Anlaşması konusunu planlamak gibi. Suudi Arabistan'ın süt veren bir inek olduğu ve sağılması gerektiğinden söz eden Trump, bölgeye gidip Irak petrolünü alacağını da söylemişti. Trump, Irak'ın petrolünü kendi hakkı olarak görüyor."

'İSRAİL, BUYURSUN GELSİN'

İsrail'in bu yaz Lübnan'a karşı yeni bir savaş yürüteceği spekülasyonlarının ciddiye alınmamasını isteyen ve bunları 'psikolojik savaş' diye niteleyen Hizbullah lideri, Lübnan halkına "Hiç kimse Siyonist rejimin Lübnan’a olası bir askeri saldırısından korkmamalıdır. İsrail savaş istiyorsa, buyursun gelsin, diyecek bir şey yok. Tel Aviv’e, onların zafer zamanlarının sona erdiğini söylüyoruz" diye seslendi. 

'İSRAİL BİRLİKLERİ GÜNEY LÜBNAN'A GİRERSE CANLI YAYINDA YOK EDİLECEKLER'

Nasrallah, İsrail'e şöyle meydan okudu:

"Dürüst ve kararlı bir şekilde size şu sözü veriyorum ki, eğer İsrail ordusunun askerleri ve birlikleri Güney'e girerse, dünya televizyonlarının kameraları önünde yok edileceklerdir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?