banner29

NATO'dan flaş Türkiye çıkışı: Türkiye kararı kendisi verir!

Parlamenter Asamblesi Başkanı Moon, Türkiye'nin S-400 almasını "Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir. Aynı şekilde her NATO üyesi ülkenin satın aldığı şey o devletin kararıdır. NATO, kimseye ne alacağını ya da ne yapacağını söylemez" sözleriyle değerlendirdi.

Dünya 15.04.2019, 12:11
NATO'dan flaş Türkiye çıkışı: Türkiye kararı kendisi verir!

NATO Parlamenter Asamblesi (PA)  Başkanı Madeleine Moon, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almasının kendi  kararı olduğunu belirterek, "Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir."  dedi. 

Antalya'da 12-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen ve dün sona eren NATO  PA 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı'na  katılan Moon, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması ve  Türkiye'nin NATO'da üstlendiği rol hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde  bulundu.

Türkiye'yi güçlü ve aktif bir NATO müttefiki olarak tanımlayan Moon,  "Türkiye, çok kritik olaylarda ve süreçlerde önemli roller üstleniyor.  Afganistan, Irak ve Kosova’daki rolünü buna örnek gösterebiliriz. Türkiye, NATO  için sorumluluk alabilen, güçlü ve sağlam bir müttefik." ifadesini kullandı.

Moon, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in, Türkiye'nin S-400  almasının kendi kararı olduğu açıklamasına dikkati çekerek, "Sekreter Stoltenberg  haklı. Türkiye ne alacağı ile ilgili kararı kendisi verir. Aynı şekilde her NATO  üyesi ülkenin satın aldığı şey o devletin kararıdır. NATO, kimseye ne alacağını  ya da ne yapacağını söylemez. Bu NATO'nun çalışma tarzı değildir ama her tercihin  bir sonucu olduğunu da bilmek gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin S-400 tercihinin NATO sistemlerinin güvenliği ve F-35'ler  ile entegrasyonu konusunda risk içerdiğini aktaran Moon, “Ben bir siyasetçiyim,  teknisyen ya da mühendis değilim, Dışişleri Bakanı (Mevlüt) Çavuşoğlu ile  görüştüğümüzde 'Bu işi uzmanlarına bırakalım.' dedik fakat şunu ifade etmeliyim  ki, Türkiye istediği her şeyi alma hakkına sahip." diye konuştu.

Moon, Türkiye’nin Suriye'de yaşanan insanlık dramında üstlendiği role  de değinerek, Türkiye'nin Suriyelilere yaptığı yardımların ve kriz sürecinde  aldığı sorumluluğun değerli bir örnek olduğunu belirtti.

"Türkiye, Suriyelileri yalnızca güvenli alanlarda misafir etmiyor,  aynı zamanda onları şehirlere ve sosyal hayata dahil ediyor." diyen Moon, şöyle  devam etti:

"Bu çabaların çok önemli olduğunu düşünüyorum. En nihayetinde insanlar  bir gün evlerine dönecekler ancak dönecek insanların çocuklarının eğitime ve  kendisini güven içerisinde hissetmeye ihtiyacı var. Gelecek nesil Suriye'de yeni  bir ülke ve gelecek inşa edecek yani Türkiye gelecekteki Suriye için çok kıymetli  bir temel inşa ediyor."

Türkiye’nin, Orta Doğu’nun istikrarı konusunda oynadığı önemli role de  değinen Moon, DEAŞ'a karşı verilen mücadeleyi önemli bir başarı olarak tanımladı.

'Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine sahip olma hakkı var'

NATO PA Başkan Yardımcısı Franklin Van Kappen de NATO'nun en önemli  üyelerinden birisi olan ve Avrupa ile Orta Doğu arasındaki ilişkilerde köprü  vazifesi gören Türkiye'nin NATO'nun parçası olmasından büyük memnuniyet  duyduklarını dile getirdi.

Kappen, Türk ordusunun NATO'nun ikinci büyük ordusu olduğunun altını  çizerek, "Bu nedenle Türkiye’nin NATO’nun bir parçası olmasından mutluluk  duyuyoruz ve öyle kalmasını istiyoruz. Türkiye’yi yanımızda tutmak istiyoruz."  diye konuştu.

Kappen, Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemi almak istemesine de  değinerek, bu talebin her iki tarafın da bakış açısıyla değerlendirilmesi  gerektiğini kaydetti.

Türkiye'nin uzun dönemdir Patriotlar için talepte bulunduğunu, buna  rağmen alamadığını dile getiren Kappen, "Türkiye'nin kendi hava savunma sistemine  sahip olma hakkı var." dedi.

Kappen, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından S-400'lerin NATO  sistemleri için risk teşkil etmediğini güvence altına almak için önerilen "ortak  teknik çalışma grubu"nun da iyi bir adım olacağını ifade etti.

NATO'nun S-400 konusundaki endişelerini de vurgulayan Kappen, S-400  sistemleri üzerinden Rusya'nın NATO sistemlerine erişme ihtimalinin bütün  müttefik ülkeleri tehlikeye atabileceğinin altını çizdi.

Kappen, Hollanda ve Türkiye arasında daha önce yaşanan sorunlara da  değinerek, iki ülke tarafından geçen hafta Amsterdam'da gerçekleştirilen  Wittenburg Konferansı'nı ilişkilerin normale dönmesinde önemli bir adım olarak  gördüğünü belirtti.

Kappen, şunları kaydetti:

"Amsterdam’daki konferansa katılamadım ama orada olanlardan her iki  ülke temsilcilerinin de çok mutlu olduğunu duydum. İki ülke yeniden bir araya  geldik, ilişkilerimizi düzeltiyoruz. Biz NATO ailesindeyiz, bazı farklılıklarımız  var ama birlikte aynı ortak değerleri ve ortak tehditleri paylaşıyoruz. Bu  dünyada hiçbir ülke geleceğin zorluklarını tek başına karşılayamaz. Bunu ancak  aynı fikirdeki ülkeler ile yapabiliriz ve biz ortak akla sahibiz."

"Türkiye bölgesindeki istikrarın korunmasında kilit role sahip"

NATO PA Akdeniz ve Orta Doğu Özel Grubu Başkanı Philippe Folliot da  Türkiye'nin NATO içinde yalnızca çok önemli roller üstlenen bir müttefik değil  aynı zamanda bölgesindeki istikrarın korunmasında kilit role sahip bir ülke  olduğunu söyledi.

NATO üyeleri arasında zaman zaman bazı görüş ayrılıkları olabileceğini  aktaran Folliot, bu durumun normal görülmesi gerektiğini ve bazı uluslararası  politikalarda farklı bakış açılarına sahip olmanın olağan bir durum olduğunu  ifade etti.

Folliot, Türkiye'nin S-400 talebiyle ilgili de değerlendirmede  bulunarak, Türkiye'nin yalnızca S-400 değil istediği silahı almakta özgür  olduğunu vurguladı. Folliot, NATO üyesi her ülkenin kendi çıkarına ve ihtiyacına  göre hareket etmekte özgür olduğunu söyledi.

"Her zaman üye devletler arasında özgürlük ile ittifak ruhu arasında  bir denge bulmamız gerektiğine inanıyorum." diyen Folliot, Türkiye'nin de Rusya  gibi NATO üyelerine ve ittifaka yakın ülkelere karşı saldırgan politikalar  yürütebilen bir ülke ile ilişkilerinde dengeyi koruması gerektiğini belirtti.

Folliot, bu dengenin ABD dahil tüm NATO üyeleri tarafından  gözetilmesinin önemine işaret etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?