NATO'dan Ukrayna çıkışı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Azak Denizi'ndeki artan gerginlikten endişe duymaya devam ediyoruz. Rusya'nın Ukraynalı gemi ve denizcilere karşı güç kullanmasının hiçbir gerekçesi olamaz" derken, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, "Rusya kırmızı çizgiyi geçmiştir. Bunun, güçlü bir tepki vermeden geçiştirilmesine izin veremeyiz" ifadesini kullandı.

NATO'dan Ukrayna çıkışı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, ikili  görüşmelerinin ardından Brüksel'deki NATO Karargahı'nda basın toplantısı  düzenledi.

Ukrayna'nın değerli bir "ortak ve dost" ülke olduğunu anımsatan  Stoltenberg, "Azak Denizi'ndeki artan gerginlikten endişe duymaya devam ediyoruz.  Rusya'nın Ukraynalı gemi ve denizcilere karşı güç kullanmasının hiçbir gerekçesi  olamaz." açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, Rusya'ya el koydukları gemi ve mürettebatı acilen serbest  bırakma ve Azak Denizi'nde seyrüsefer serbestisini sağlama çağrısını yineledi.

Gelişmelerin Rusya'nın "istikrarsızlaştırıcı davranışlarının" bir  parçası olduğunu kaydeden Stoltenberg, Doğu Ukrayna'da da ateşkesin sıklıkla  ihlal edildiğine dikkati çekti.

Stoltenberg, Kırım'ın yasa dışı ilhakını güçlü bir şekilde  kınadıklarını anımsatarak, geçen ay Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde gerçekleştirilen "sözde seçimlerin" Minsk Anlaşması'nı ihlal ettiğini belirtti.

NATO'nun Ukrayna'ya "siyasi ve pratik" destek sağlamaya devam ettiğini  aktaran Stoltenberg, Rus saldırganlığına karşı ittifakın Karadeniz'de mevcudiyetini artırdığını hatırlattı.

"Rusya kırmızı çizgiyi geçti"

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ise Rusya'nın uluslararası  sularda açık bir şekilde şiddete başvurduğunu belirterek, "Rusya kırmızı çizgiyi  geçmiştir. Bunun, güçlü bir tepki vermeden geçiştirilmesine izin veremeyiz."  vurgusunu yaptı.

Rusya'nın Ukraynalı gemi ve mürettebata yönelik saldırılarının sadece  Ukrayna'yı değil tüm Avro-Atlantik bölgesini hedef aldığının altını çizen Poroşenko, Moskova yönetiminin ciddi oranda güvenilirliğini yitirdiğini ifade  etti.

NATO'nun Ukrayna'ya verdiği desteği memnuniyetle karşıladığını dile  getiren Poroşenko, "Ukrayna'yı desteklemek ve Rusya'nın saldırganlığına karşı  çıkmak, özgür dünya için yapılabilecek en iyi yatırım." değerlendirmesinde  bulundu.

Poroşenko, Brüksel temaslarında Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı  Donald Tusk'la da görüştüğünü belirterek, NATO ve AB'ye Rusya'nın Azak  Denizi'ndeki saldırganlığıyla bağlantısı bulunan kişilerin isimlerini verdiğini  söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5