banner29

Netanyahu'dan Avrupa'ya İran tepkisi!

İşgal devleti İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin yaptırımlarına rağmen İran ile ticaret yapmak isteyen Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştirerek 'kendilerinden utanmaları gerekir' dedi.

Dünya 02.12.2019, 15:50
Netanyahu'dan Avrupa'ya İran tepkisi!

İşgal devleti İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, İran ile ticaret yapmak isteyen Avrupa ülkelerini sert şekilde eleştirerek "kendilerinden utanmaları gerekir" dedi.

Netanyahu, İran ile ticaret yapmanın, nükleer silahın geliştirilmesine imkan sağladığını iddia etti.

Netanyahu pazar akşamı yaptığı açıklamada, 6 Avrupa ülkesinin, ABD yaptırımlarına karşı İran ile ticareti sürdürmek için kurulan INSTEX şirketine katılmalarını sert dille eleştirdi.

Geçtiğimiz hafta INSTEX'in kurucuları olan Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık tarafından yapılan ortak açıklamada Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, Norveç ve İsveç'in de sisteme dahil olmasından memnuniyet duyduğu kaydedilmişti.

Tahran yönetimini nükleer anlaşmada tutmak isteyen Almanya, İngiltere ile Fransa, İran'la ticareti kolaylaştırmak ve Avrupalı şirketleri ABD'nin yaptırımlarından korumak için Ocak 2019'da INSTEX'ı kurmuştu.

Fakat İran, ekonomisi için hayati önem taşıyan petrol ticaretini içermediği gerekçesiyle INSTEX'ten yeterince memnun değil.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?