banner5

banner29

Netflix'in Hz. İsa skandalında çarpıcı gelişme! Mahkeme sapkınlığa izin verdi

Hz. İsa Aleyhisselamı 'eşcinsel' biri gibi gösterdiği gerekçesiyle büyük tepki çeken Netflix'in skandal filminin yayından kaldırılması yönündeki alt mahkeme kararını bozdu.

Dünya 10.01.2020, 15:21
Netflix'in Hz. İsa skandalında çarpıcı gelişme! Mahkeme sapkınlığa izin verdi

Türkiye'de de toplum ahlakını bozan içerikleri nedeniyle büyük tepki gören medya yapım kuruluşu Netflix, Brezilya'da Yüksek Mahkemeye boyun eğdirdi.

Brezilya Yüksek Mahkemesi, "milyonlarca Katolik'in onurunu kırdığı" gerekçesiyle yapılan şikayet başvurusunu değerlendiren alt mahkemenin, "The First Temptation of Christ" (İsa'nın İlk Günahı) adlı skandalyapımın, internet üzerinden film ve dizi izleme platformu Netflix'ten geçici olarak kaldırılması yönünde verdiği kararı iptal etti.

Yüksek Mahkeme Başkanı Dias Toffoli, "ifade özgürlüğünün demokrasinin temeli olduğunu" belirterek, Netflix'in filmi yayınlamaya devam edebileceğine hükmetti.

Toffoli, "Hiç kimse, bir mizahi hicvin, temelleri 2 bin yıl öncesine dayanan ve Brezilya vatandaşlarının çoğunun inancı olan Hristiyan inancının değerlerini zayıflatma kabiliyeti olduğunu varsayamaz." ifadesini kullandı.

Brezilya'da, Netflix’te  söz konusu komedi filminin yayından kaldırılması için başlatılan imza kampanyasına 2 milyon kişi destek vermişti.

Rio de Janeiro yargıcı Benedicto Abicair, önceki gün,  bir Katolik örgütünün "milyonlarca Katolik'in onurunu kırdığı" gerekçesiyle yaptığı başvuru üzerine, şirketin bu yapımı yayından kaldırmasına hükmetmişti.

Abicair, yapımın üst mahkeme kararını verene kadar yayından çekilmesinin, "sadece Hristiyan toplumu değil, çoğu Hristiyan olan Brezilya toplumu açısından da faydalı olacağını" bildirmişti.

NETFLİX, KARARI TEMYİZE GÖTÜRMÜŞTÜ

Filmin yapımcısı Brezilyalı komedi grubu Porta dos Fundos'un Rio'daki merkezi, yapım nedeniyle Noel arifesinde bir grubun molotofkokteylli saldırısına uğramıştı.

46 dakikalık "The First Temptation of Christ" filminde 30. doğum gününde eve dönen Hz. İsa'nın, eşcinsel olduğu ima ediliyor. Filmin yapımcıları, bunun ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?