banner29

New York'ta bir adayı toplu mezarlığa çevirdiler

Koronavirüs pandemisinin merkez ülkesi haline gelen ABD'de, New York eyaletinde ölü sayısı 7 bini geçti. Kurbanların Hart Adası'nda toplu mezarlara gömülmesine başlandı.

Dünya 10.04.2020, 16:29
New York'ta bir adayı toplu mezarlığa çevirdiler

ABD Başkanı Donald Trump'tan gereken tıbbi yardımları alamadıkları için yetkililerin feryat ettiği New York eyaletinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) bulaşanların sayısı son 24 saatte 10 binden fazla artarak 161 bini, bu yüzden ölenlerin sayısı 7 bini geçti. Ve toplu mezarların kazılarak cenazelerin defnedildiği ortaya çıktı. 

Vaka ve ölüm sayısında Çin'i katladı

Kovid-19'un geçen yıl sonunda ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin'de resmi rakamlara göre vaka sayısı 81 bin 907, ölü sayısı 3336'da kaldı, ölümlerin 2500'den fazlası kaynak şehir konumundaki Vuhan'da gerçekleşti. 

Son olarak insansız hava araçları (İHA), New York şehrinin Bronx bölgesinde eski kimsesizler ve yoksullar mezarlığının bulunduğu Hart Adası'nı havadan görüntüledi.

Bu görüntülerde beyaz koruyucu giysiler içindeki işçiler, cenazeleri merdivenle inmek suretiyle büyük bir çukura yan yana yerleştiriyor.

Toprağa verilenlerin kimliğiyle ilgili henüz açıklama yapılmadı, ama koronavirüs nedeniyle öldükleri düşünülüyor.

Aralarında kimsesiz ve yoksulların olup olmadığına dair bilgilendirme yapılmadı.

Hart Adası Mezarlığı'nda daha önce haftada bir yapılan gömü işlemleri, resmi açıklamalara göre haftada beş güne çıkarıldı.

Normal zamanlarda mezarları mahkumlar kazıyordu, ama pandemi nedeniyle bu işin taşeron şirketlere devredildiği öğrenildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, hafta başındaki açıklamasında, bazı cenazeleri kriz atlatılana dek geçici defnetmek gerekebileceğini, bunun Hart Adası'nda yapılabileceğini söylemişti.

Trump'la tıbbi malzeme yetersizliği konusunda kavgaya tutuşmuş olan New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo, dünkü basın toplantısında, pandemiyi 11 Eylül saldırılarıyla kıyaslayarak "11 Eylül'de gördüğümüz kötülük ve ayrım gözetmezlikle topluma dalga dalga yayılan sessiz bir patlama" benzetmesini yaptı.

Pandeminin New York ekonomisini de vurduğunu belirten Cuomo, şu an 11 Eylül saldırılarındaki ekonomik kayıptan çok daha fazlasının yaşandığını ifade etti.

Reuters verilerine göre, ülkede koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 676'yı buldu. Böylece ABD, İtalya'nın ardından en çok kayıp veren ikinci ülke konumuna geldi.

Dünya genelinde toplam vaka sayısı 1 milyon 605 bin 343'e ulaştı. En çok vaka görülen ülke 468 bin 895 ile ABD olurken, onu 153 bin 222 ile İspanya, 143 bin 626 ile İtalya, 118 bin 235 ile Almanya ve 117 bin 749 ile Fransa izledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?