banner29

O ülkede camiler ve kiliseler Koronavirüs nedeniyle kapatıldı!

DSÖ, dün Koronavirüs'ü küresel salgın ilan etti. Singapur'da camiler, Belçika'da kiliseler Koronavirüs nedeniyle kapatıldı.

Dünya 12.03.2020, 19:06 12.03.2020, 19:31
O ülkede camiler ve kiliseler Koronavirüs nedeniyle kapatıldı!

Dünya Sağlık Örgütü yaptığı açıklama ile yeni tip Koronavirüs'ün (Kovid-19) 'pandemi' (küresel salgın) olduğunu duyurdu.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Koronavirüs'ün yayılma hızı ve etkilerinin "alarm verici düzeyde" olduğunu belirterek "Bu nedenle Kovid-19'un pandemi olarak sınıflandırılabileceği değerlendirmesini yaptık" dedi. 

DSÖ Başkanı, ülkelerin virüse karşı yeterli adım atmamalarının da alarm verici olduğunu söyleyerek "Her ülke tespit, test, tedavi, izolasyon ve halkını harekete geçirmek yoluyla hâlâ bu pandeminin gidişatını değiştirebilir" diye konuştu.

Şu an dünya genelinde 120 bini aşkın vaka bulunduğu yaklaşık 5 bini kişinin virüsten yaşamını yitirdiğini belirtildi. 

Dünya Sağlık Örgütü'nün 'küresel salgın' olarak tanımladığı yeni tip Koronavirüs salgını sebebiyle, ABD'nin başkenti Washington DC'de olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. 

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde bugünden itibaren kamu hizmetleri haricindeki tüm ticari faaliyetlerin durdurulacağını açıkladı.

Başbakan Conte, marketler ve eczaneler dışındaki bütün mağazaların kapatılacağını kaydetti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türkiye'de de ilk vakanın görüldüğünü açıklaması üzerine Türkiye ve dünyada salgına ilişkin endişeler yüksek boyutlara ulaştı. 

Singapur'da camiler, Belçika'da kiliseler Koronavirüs nedeniyle kapatıldı.

Singapur'daki tüm camiler Koronavirüs salgını nedeniyle en az 5 gün kapalı tutulacak. Singapur İslam Konseyi'nden yapılan açıklamada, söz konusu kararın virüsün yayılmasını engellemek amacıyla alındığı belirtildi.

Camilerin kapalı tutulduğu 5 günlük süreçte dezenfeksiyon çalışmalarının yapılacağı kaydedildi. Singapur'da koronavirüs tespit edilen kişi sayısının 178'i bulduğu açıklanmıştı.

Gazeteci Gülsüm Alan'ın bildirdiğine göre Belçika'da Katolik kilisesi ayinlere ara verdiğini duyurdu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?