banner30

banner29

ÖSO’daki Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazır!

Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) önde gelen unsurlarından Hamza Tümeni, Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusundaki terör hedeflerine yönelik harekatına hazır.

Dünya 12.12.2018, 16:01 12.12.2018, 16:02
ÖSO’daki Türkmenler Fırat’ın doğusu için hazır!

Suriye ve Irak'la toplam 911 kilometrelik sınır hattına sahip olan Türkiye, güney sınırlarındaki terör koridorunu tümüyle yok etmek için yeni bir adıma hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Fırat'ın doğusuna operasyona birkaç gün içinde başlayacağız." açıklamasını yaptı.Gözler yakın zamanda başlayacak operasyondaki kuvvetlere çevrildi. Bu kuvvetlerden bir tanesi de ÖSO çatısı altındaki Türkmen unsurlardan oluşan Hamza Tümeni. 

Terör örgütü DEAŞ’a karşı 2015 yılında kurulan Hamza Tümeni, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nda Türk Silahlı Kuvvetleri'ne destek vermişti.

Yaklaşık 6 bin 500 savaşçıdan oluşan grup, halihazırda Türkiye'nin Fırat Nehri'nin doğusunda başlatacağı muhtemel operasyona karşı hazırlık yapıyor. 

Muhaliflerin kontrolündeki Azez ilçesinde savaş taktikleri öğrenen ve atış talimleri yapan grubun komutanlarından Seyf Ebu Bekir, yaklaşık 1 ay önce hazırlıkları değerlendirmişti.

“Orada yaşayan Kürt kardeşlerimizle problemimiz yok”

Ebu Bekir, "Şu an Fırat'ın doğusunda terör örgütü PKK ve PYD unsurlarına karşı yapılacak olası bir operasyona askeri anlamda hazırlıklar yapıyor, askerlerimizi eğitiyoruz." demişti.

"Orada yaşayan Kürt kardeşlerimizle problemimiz yok. Aksine onları terör zulmünden kurtaracağız." ifadesini kullanan Ebu Bekir, "Bütün gayretlerimizle Fırat'ın doğusuna hazırlanıyoruz. ÖSO olarak hedefimiz Fırat’ın doğusundaki vatandaşlarımızı terör zulmünden kurtarmak." diye konuşmuştu.

“Kürtlerin bir arada bulunduğu bir yapı hazırladık”

Ebu Bekir, terör örgütünün işgal ettiği bölgelerdeki halka baskı uyguladığını ve zulmettiğini vurgulamış, "Bu sebeple hazırlıklarımızı yapıyoruz. Zeytin Dalı Harekatı öncesinde terör örgütleri zulmünden kaçan Kürt kardeşlerimize destek olduk. Görüşmeler yaptık. Hamza Tümeni olarak Kürtlerin bir arada bulunduğu bir yapı hazırladık. Kürt Şahinleri adını verdiğimiz oluşum yaklaşık bin 200 askerden oluşuyor." ifadelerini kullanmıştı.

Kürt Şahinleri Tugayı'ndaki savaşçıların YPG/PKK'nın işlediği suçlara karşı mücadele verdiğini belirten Ebu Bekir,  "Onlarla çatıştılar ve devam edecekler.  Kürt Şahinleri'nin Zeytin Dalı Harekatı'nda etkisi çok büyüktü." demişti.

"Türkiye’nin desteğiyle o bölgeleri de terör örgütlerinden temizleyeceğiz"

Ebu Bekir, YPG/PKK'nın halihazırda Tel Rıfat ilçesini işgal ettiğini hatırlatarak, "Zeytin Dalı Harekatı sonrası terör örgütü, Şehba ve Tel Rıfat bölgesinde daha fazla yapılanmaya başladı. Siyasi ve askeri anlamda Türkiye’nin desteğiyle o bölgeleri de terör örgütlerinden temizleyeceğiz." şeklinde konuşmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?