banner29

ÖSO'dan Türkiye'ye destek açıklaması!

Suriye Ulusal Ordusu, Türkiye’nin Fırat'ın doğusuna yönelik olası bir harekatına destek vermeye hazır olduklarını bildirdi.

Dünya 14.12.2018, 10:46 14.12.2018, 11:00
ÖSO'dan Türkiye'ye destek açıklaması!

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon başlatacağını açıklamasının ardından Türkiye'nin desteğiyle kurulan muhalif Suriye Ulusal Ordusu'ndan Türkiye'ye destek açıklaması geldi.

Reuters’ın haberine göre; ordu sözcüsü binbaşı Yusuf Hamud operasyon için henüz kesinleşen bir tarih olmadığını, ancak 15 bin Suriyeli savaşçının operasyona katılmaya hazır durumda olduğunu belirtti.

Hamud operasyonun "Türk ve Suriye topraklarından simultane bir şekilde" başlatılacağını belirterek cepheleri Münbiç, Tel Abyad ve Resülayn olarak sıraladı. Hamud Türkiye topraklarından operasyonun Suriye'dekinden birkaç gün önce başlayabileceğini de kaydetti. Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bir yeniden yapılanma sürecinden geçerek Suriye Ulusal Ordusu olmuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamada Fırat'ın doğusuna operasyon konusunda hazırlıkların tamamlandığını belirterek operasyonun birkaç gün içerisinde başlayacağını söylemişti. Erdoğan, operasyonda hedeflerinin "Amerikan askerleri değil, bölgede faaliyet gösteren terör örgütü mensupları" olduğunu vurgulamıştı.

Türkiye, 2016'da Fırat Kalkanı ve 2018’de Zeytin Dalı operasyonlarını TSK destekli ÖSO ile birlikte yapmıştı.

Pentagon'dan tepki

Erdoğan'ın açıklaması sonrası ABD Suriye'nin kuzeyinde tek taraflı bir operasyonun "kabul edilemez" olduğunu duyurmuştu.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’un sözcüsü Sean Robertson, Suriye'nin kuzeydoğusunda tek taraflı yapılacak herhangi bir askeri eylemi "endişe verici" olarak değerlendirdiklerini açıklamıştı. Robertson olası bir operasyonun IŞİD'le mücadeleye etkisi olabileceğini de belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?