banner29

Oxford'un araştırmasına göre kanserin anası tavuk eti!

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen ve sonuçları 'Sunday Times'ta yayımlanan bir çalışmada tavuk eti tüketiminin ilk kez, erkeklerde prostat kanseri riskindeki artışla bağlantılı olduğu ortaya kondu.

Dünya 11.09.2019, 23:11
Oxford'un araştırmasına göre kanserin anası tavuk eti!

Oxford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, tavuk yemenin bazı lösemi türleri riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu tespit ettiler.

Araştırmaya göre tavuk eti tüketimi, bazı kan kanseri türlerinin oluşma riskini de arttırabiliyor.

Araştırmacılar, 2006-2014 yılları arasında yaklaşık 475.000 orta yaşlı Britanyalının durumunu takip ettiler, diyetlerini ve yaşadıkları hastalıkları analiz ettiler ve 23.000 insanın kanser olduğu sonucuna ulaştılar.

'Bulgular daha fazla araştırma gerektiriyor'

Söz konusu çalışmaya ilişkin yapılan açıklamada, 'Tavuk eti yemenin, malign melanom, prostat kanseri ve lenfoma riski ile ilişkili olduğu belirlendi. Ancak bu bulgu daha fazla araştırma gerektiriyor.' ifadelerine yer verildi.

Ancak Epidemiyoloji ve Toplum Sağlığı Dergisi'nde yayımlanan çalışmada, etin mi kanserojen içerdiği veya pişirme usullerinin mi etkili bir faktör olduğu anlamına gelebilecek tam bir sonuca varılmadığı belirtildi.

Öte yandan, Amerika Birleşik Devletleri'nde bu yılın başlarında yayımlanan bir çalışmada, kırmızı et yerine tavuk eti yemeyi tercih eden kadınlarda meme kanseri gelişme olasılığının yüzde 28 daha az olduğu saptandı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?