banner29

Pablo Hasel kimdir? Pablo Hasel'in suçu ne?

Pablo Hasel kimdir? İspanya'da çok sayıda protesto yürüyüşüne neden olan Pablo Hasel'in suçu ne?

Dünya 17.02.2021, 12:12 17.02.2021, 12:17
Pablo Hasel kimdir? Pablo Hasel'in suçu ne?

Pablo Hasel kimdir? Pablo Hasel'in suçu ne?

1988 yılında Katalonya Özerk Bölgesi'nin Lleida kentinde doğdu. Babası UE Lleida Futbol Kulübü'nün başkanlığını yapmıştır.

Hasel takma adını bir Arap öyküsündeki devrimci karakterden almıştır.

2011'de yasa dışı Marksist Leninist sol örgütleri övdüğü için tutuklandı.

2014 yılında Bask Bölgesi'nde terör eylemleri gerçekleştiren sol görüşlü terör örgütü ETA'yı övdüğü için 2 yıl hapis cezası aldı.

Yine 2014'te Milliyetçi kimliğiyle öne çıkan Katalonya Platformu'na bağlı gruplara saldırdığı için tutuklandı.

İspanya Ulusal Mahkemesi, bazı şarkılarındaki sözlerde terör örgütleri GRAPO, ETA ve Terra Lliure'yi öven ifadeler kullandığı için 2014'te aldığı iki yıl hapis cezası o dönemde ertelenen Hasel'in daha sonra 2017'de güvenlik güçlerine karşı gelme ve 2018'de bina basmaktan mahkum edildiğini hatırlattı. Son olarak 2021 yılında Kral VI. Felipe ve babası Juan Carlos hakkındaki sözleri ve terörist grupları övdüğü iddiasıyla 2 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hakkında kesinleşmiş hapis cezası olan ve 12 Şubat'ta cezaevine girmesi gereken Hasel, mahkemenin kararına uymayacağını açıklayıp, bir grup üniversite öğrencisi ile 15 Şubat akşamı kendisini Katalonya'daki Lleida Üniversitesi rektörlük binasındaki üçüncü kata kapatmıştı. Özel birliklerle rektörlük binasına gelen Katalonya yerel polisi, barikatlar kuran, insan zinciri oluşturan ve yangın söndürme tüpüyle köpük saçarak tutuklamayı engellemeye çalışan bir grup öğrencinin eylemiyle karşılaşmıştı. Yaklaşık iki saat süren arbede sonrasında direnmeden polise teslim olan Hasel, kesinleşmiş hapis cezasını çekmek üzere Ponent de Lleida cezaevine götürülmüştü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?