Polonya: AB, Rusya'ya çok yumuşak davranıyor

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Rusya'nın Gürcistan'a karşı yürüttüğü askeri hareket nedeniyle Avrupa Birliği'nin daha eleştirisel olması gerektiğini söyledi. Kaczynski, Birlik'in, Rusya'ya imparatorluk zamanının sona erdiğini söylemesi gerektiğini kaydetti.

Polonya:  AB, Rusya'ya çok yumuşak davranıyor

Polonya'da yayın yapan Rzeczpospolita gazetesine konuşan Kaczynski, Birlik'in Rusya'ya karşı siyasetini Fransa ve Almanya'nın dikte ettiğini, 27 üyeli birliğin ortak duruşu olmadığına dair iddianın "şaka" olduğunu kaydetti. SSCB yıkılması ile bağımsızlığına kavuşan ülkeler, Moskova'nın Gürcistan'a karşı yürüttüğü askeri operasyonu eleştirmişti. Moskova'nın adımı ardında Varşova, ABD'nin füze sistemine ev sahipliği yapmasını da onay vermişti. Varşova'nın bu adımı, Moskova'yı kızdırmıştı.

"Avrupa Birliği daha kararlı olmalıydı" diye konuşan Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski, "Ruslara imparatorluk zamanının bittiği söylenmeliydi. Rusya, izole olmak istemiyorsa bu tür siyasetleri terk etmeli." dedi. Bununla birlikte, Kaczynski, AB'deki kararların Almanya ile Fransa tarafından alındığını da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 18:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5