Pompeo'dan dünyaya, Çin zulmüne karşı durma çağrısı!

ABD ile Çin arasındaki ikili ilişkilerin iyiye gitmediği şu günlerde, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tüm ülkelere, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı politikasına karşı durma çağrısı yaparak, "Tüm ülkeleri Çin'in Uygurları ülkesine geri gönderme taleplerine direnmeye çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Pompeo'dan dünyaya, Çin zulmüne karşı durma çağrısı!

BM uzmanları ve eylemcileri, en az 1 milyon Uygur ve diğer büyük ölçüde Müslüman azınlık gruplarının üyeleri, uzak Sincan bölgesindeki kamplarda gözaltına alındığını söylüyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, tüm ülkelere, Çin'in Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki baskı politikasına karşı durma çağrısı yaptı.

TAM BİR İKİYÜZLÜLÜK

İslam coğrafyasında bulunan ülkelerde yaptığı katliamlarla sabıkası bir hayli kabarık olan ABD'nin yıllardır görmezden geldiği Çin'in Doğu Türkistan zulmünü ikili ilişkilerin bozulmasının hemen ardından dile getirmesi dünya kamuoyunda 'ikiyüzlülük' olarak yorumlandı. Doğu Türkistan zulmü siyasi çıkarlar için kullanılamayacak derin bir meseleyken uluslarası politika malzeme olması, bölge halkını olduğu gibi tüm mazlum coğrafyaları tedirgin etmeye devam ediyor.

"MÜSLÜMANLIK İNANCINI SİLMEYLE İLGİLİ"

Pompeo, New York'ta Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan dışişleri bakanlarıyla yaptığı toplantıda, terörle mücadelede birlikte çalışmayı devam ettirmeleri gerektiğini belirtti. Tüm ülkelere, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskı politikasına karşı durma çağrısı yapan Pompeo, "Terörizm konusunda, Çin'in Sincan'daki baskı kampanyasının terörizmle ilgili olmadığını söylemekte yarar var. Bu, Çin'in kendi vatandaşlarının Müslümanlık inancını ve kültürünü silme girişimiyle ilgili.Tüm ülkeleri Çin'in Uygurları ülkesine geri gönderme taleplerine direnmeye çağırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2019, 14:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5