banner29

Poroşenko ile Fener Rum Patriği 'bağımsızlık' için anlaştı

Ukrayna lideri Petro Poroşenko, Türkiye'yi ziyaret ediyor. Poroşenko ilkin Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlık elde etme talebini kabul eden Fener Rum Patrikhanesi'ne gitti.

Dünya 03.11.2018, 16:01 03.11.2018, 16:04
Poroşenko ile Fener Rum Patriği 'bağımsızlık' için anlaştı

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun İstanbul Fener Rum Patrikhanesi'ni ziyareti, işbirliği anlaşması imzalanmasına sahne oldu.

Poroşenko’yla Fener Rum Patriği Bartholomeos, Ukrayna Kilisesi’nin Rus Ortodoks Kilisesi’nden ayrılması sürecini tamamladığını söyledikleri bir anlaşma imzaladı.

Poroşenko, Fener Rum Patriği ile İstanbul’da imzaladıkları anlaşmanın, ‘Ukrayna Kilisesi’ne Ortodoks Kilisesi kurallarına uygun bir biçimde otosefal (bağımsızlık) verilmesi sürecini tamamladığını’ duyurdu.

Bartholomeos da “Otosefal kararının Ukrayna’daki tüm Ortodoksların birleşmesini sağlayacağına inanıyorum” dedi.

"Bugün tarihi bir gün. Ekümenik Patrik ile işbirliği ve ortak çalışma anlaşması imzaladık" açıklamasını yapan Poroşenko, Twitter’dan yaptığı açıklamada da anlaşmanın imzalanmasını tarihi bir olay olarak nitelendirip Bartholomeos’a teşekkür etti.

Moskova Patriği Kirill'den Fener Rum Patriği Bartholomeos'a: Böyle bir hakkın yok

Ekim ayında Fener Rum Patrikhanesi, Ukrayna Ortodoks Kilisesi'nin Rus Ortodoks Kilisesi'nden bağımsızlık elde etme talebini kabul etmişti.

Bunun üzerine Rus Ortodoks Kilisesi, pazartesi günkü Kutsal Sinod toplantısında, Fener Rum Patrikhanesi ile ilişkileri tamamen kesme kararı almıştı.

Ukrayna Kilisesi’ne otosefal statüsü verilmesi, Ortodoks Kilisesi’nde son 1.000 yılda yaşanan en büyük ayrılık olarak tanımlanıyor. Rus Ortodoks Kilisesi’ne göre Fener Rum Patrikhanesi’nin otosefal statüsü verme yetkisi bulunmuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?