banner30

banner29

Putin-Erdoğan görüşmesine saatler kala İran'dan Suriye açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Suriye'deki gerilime ilişkin yaptığı açıklamada "Suriye’de şu ana kadar şiddetin yoğunluğunu düşürebilen, istikrara ve terörizmle mücadeleye katkı sağlayan tek mekanizma Astana sürecidir" dedi.

Dünya 04.03.2020, 20:08 04.03.2020, 20:15
Putin-Erdoğan görüşmesine saatler kala İran'dan Suriye açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Türkiye-Rusya-İran arasındaki Astana sürecinin, Suriye'deki şiddeti düşüren ve istikrara katkı sağlayan tek mekanizma olduğunu söyledi.

İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Tabiat Haftası münasebetiyle Dışişleri Bakanlığının bahçesine fidan diken Zarif, Rusya Devlet Başkanı Valdimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak olan görüşme öncesi dikkat çeken ifadeler kullandı.

"Tek mekanizma Astana sürecidir"

Astana Zirvesi'ne ev sahipliği sırasının Tahran'da olduğunu ifade eden Zarif, şunları söyledi:

"Suriye’de şu ana kadar şiddetin yoğunluğunu düşürebilen, istikrara ve terörizmle mücadeleye katkı sağlayan tek mekanizma Astana sürecidir. Bu başarılı bir süreçti. Bu toplantının en kısa zamanda üst düzeyde gerçekleşeceği inancındayız."

Zarif, kısa süre önce Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile telefonda konuştuğunu ve Rus bakanın da bu işin gerekliliğine vurgu yaptığını aktardı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?