banner29

Putin'i saraydan atmak için yola çıkan savaşçı şaman tutuklandı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Kremlin'den atmak için Sibirya'dan yola çıkan "savaşçı şaman" tutuklandı.

Dünya 20.09.2019, 18:57
Putin'i saraydan atmak için yola çıkan savaşçı şaman tutuklandı

Kendi kendisini "savaşçı şaman" olarak tanımlayan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Kremlin Sarayı'ndan atmak için Sibirya'dan yaya olarak yola çıkan Aleksandr Gabişev 50 polisin katıldığı operasyonla tutuklandı.

50 yaşındak Gabişev'in Instagram hesabından yapılan açıklamaya göre maskeli polisler "savaşçı şaman" ve beraberindekilere şafak vakti baskın yaptı.

Gabişev'in destekçilerinden biri yüzüstü yere yatırılarak kelepçelendiklerini ve şamanı bir brandaya sararak götürdüklerini duyurdu.

8 bin kilometrelik yolculuğunun 3 bininci kilometresinde olan şamanın bir destekçisinin ifadesine göre fanatik bir hareket organize etme suçuyla yargılanma ihtimali bulunuyor.

6 ay önce başladığı yolculuğu sırasında hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşan Gabişev'in sosyal medya üzerinden paylaştığı görüntüler milyonlarca defa izlendi.

Rus İçişleri Bakanlığı Euronews'e yaptığı açıklamada, M-53 federal otoyolunda 1958 doğumlu bir kişinin Yakutistan'da işlediği suç nedeniyle tutuklandığı belirtilirken söz konusu kişinin ismi verilmedi.

Gabişev polisin aranan kişiler veritabanında bulunmazken Kremlin'den şamanın tutuklanması ile ilgili bir bilgilerinin olmadığı açıklaması geldi.

"PUTİN KARANLIK GÜÇLERİN ÜRÜNÜ"

Mart ayında yolculuğuna başlayan Gabişev başkente 2021 yılında ulaşmayı hedefliyordu. Putin'in "karanlık güçlerin ürünü" olduğunu savunan Gabişev onunla ancak bir şamanın baş edebileceğini belirtiyordu.

EURONEWS

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?