banner29

Putin, Sputnik V aşısını yaptırmıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Sputnik V aşısını olmaması ve şartlar uygun olursa ileri bir tarihte olacağını belirtmesi Avrupa basının gündemine düştü.

Dünya 15.02.2021, 00:02 15.02.2021, 00:44
Putin, Sputnik V aşısını yaptırmıyor

Vladimir Putin, Rus aşısının etkililiğiyle övünmesine rağmen Sputnik V aşısını henüz yaptırmadı.

'SONBAHARIN BAŞINDA YAPTIRACAĞIM'

68 yaşındaki Putin, kendisine yapılan aşıyı derhal yaptırmalısınız önerilerini reddetti. Bu yılın ilerleyen zamanlarında aşı yaptırabileceğini belirten Putin herkesi şaşırttı. Putin, Sputnik V aşısını Rusya Sağlık Bakanlığı'nın 60 yaş üstü için onaylamasından birkaç ay sonra yaz sonunda veya sonbaharın başında yaptıracağını da sözlerine ekledi. Rusya Devlet Başkanı, aşının şu an sadece risk grubundaki 18-60 yaş arası kişilere yapıldığını hatırlattı.

'SPUTNİK V GÜÇLÜ BİR BAĞIŞIKLIK OLUŞTURDU'

Putin, geçen Ağustos ayında klinik denemelerin tamamlanmadığı aşının güvenli ve etkili olduğunu ilan ettiği için eleştirilmişti ancak bu ayın başlarında yayınlanan sonuçlar aşının yüzde 92 etkili olduğunu gösterdi. Putin, "Oldukça etkili çalıştığını, güçlü bir bağışıklık oluşturduğunu biliyorum ve tekrar ediyorum, gerekli tüm kontrolleri geçti" dedi. The Lancet'de yayınlanan deneme sonuçlarının Batı'nın aşı hakkındaki pek çok şüphesini ortadan kaldırmasının ardından geçen hafta Moskova, bilimsel ve siyasi bir başarının tadını çıkardı.

PUTİN'LE GÖRÜŞMEK İSTEYENLERE 2 HAFTA KARANTİNA UYGULANIYOR

Ancak Sputnik aşısını yaptırmak için aciliyetinin olmadığını açıklayan Putin, grip aşısı ve diğer aşılar için aynı anda yapılamayacak bir programa sahip olduğunu söyledi. Doktoruna danışacağını ve 2021'de daha fazla seyahat etmesi gerekeceğini söylediği 'aktif dönemin' öncesinde aşı yapabileceğini söyledi. Rus medyasına göre şu anda Putin ile şahsen görüşmek isteyen herkesin önceden iki hafta karantinaya alınması gerekiyor. Putin'in ofisi, Moskova dışındaki konutunu ziyaret eden veya onunla Kremlin'de karşılaşan herkesin geçmesi gereken özel dezenfeksiyon tünellerinden de bahsetti. Rusya lider geçen Ağustos ayında yaptığı açıklamada, kızlarından birinin tam olarak test edilmeden Sputnik aşısını yaptırmaya gönüllü olduğunu ve sonrasında kendini iyi hissettiğini söyledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?