banner5

banner29

Ruhani 6 bakanla bugün Ankara’da!

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daveti üzerine bugün Ankara’ya geliyor.

Dünya 19.12.2018, 09:10 19.12.2018, 09:12
Ruhani 6 bakanla bugün Ankara’da!

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki terör unsurlarına yönelik operasyonun gündemde olduğu bir dönemde, Tahran'dan Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleşecek. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi daveti üzerine bugün Ankara'ya geliyor. Erdoğan ve Ruhani, yarın Türkiye-İran Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının beşincisine başkanlık edecekler. Erdoğan ve Ruhani, enerji, turizm, ulaştırma, milli paralarla ticaret çalışmalarının yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmak için atılacak adımları ele alacak. Erdoğan ve Ruhani'nin baş başa görüşmesinde ise Suriye meselesi, terörle mücadele ve bölgesel gelişmeler de ele alınacak. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Başkan Erdoğan'ın davetine icabetle Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştirecek. Bugün akşam saatlerinde Ankara'ya gelecek olan Ruhani, yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşılanacak.

YÜKSEK DÜZEYLİ TOPLANTI
Baş başa görüşme yapacak olan Erdoğan ve Ruhani, Türkiye ile İran arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey toplantısının beşincisine başkanlık edecek. Bir önceki Konsey toplantısını 4 Ekim 2017'de Tahran'da yapan iki lider, 1 yıllık süre içinde yapılan çalışmaları değerlendirecek. Siyasi, askeri, ekonomik, ticari, ulaştırma, karayolu ve havayolu taşımacılığı, kültürel ve turizmle ilgili konuları masaya yatıracak iki lider, Türkiye ile İran arasında belirlenen yıllık 30 milyar dolar ticaret hedefine ulaşmak için atılacak adımları da konuşacak.

SURİYE'DEKİ GELİŞMELER MASADA
Erdoğan-Ruhani görüşmesinde, Suriye meselesi de değerlendirilecek. Rusya ile birlikte Astana sürecinin garantörleri olan Türkiye ve İran devlet başkanlarının görüşmesinde, Suriye'deki siyasi geçiş süreci, anayasa çalışmaları da ele alınacak. Görüşmenin diğer önemli gündem maddesi başta PKK ve DEAŞ olmak üzere terörle mücadele olacak. Ziyaret kapsamında iki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği anlaşmalarının imzalanması planlanıyor.

MİLLİ PARAYLA TİCARET
Erdoğan ve Ruhani'nin başkanlık edeceği konsey toplantısının önemli bir gündem maddesi de milli paralarla ticaret olacak. İki ülke bankaları arasında işbirliği imkanları da toplantıda ele alınacak. Ruhani'nin Ankara ziyaretinin bölge için kritik bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?