Ruhani: Trump ile görüşme olmayacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Trump'ın müzakere ön şartlarını yerine getirmeden ABD Başkanı'yla görüşmeyeceğini açıkladı. Aramco saldırısıyla ilgili de konuşan Ruhani, "Ya Ali’ yazıyor olması, saldırıyı İran’ın yaptığı anlamına gelmez” dedi.

Ruhani: Trump ile görüşme olmayacak

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM Genel Kurul Toplantısı için bulunduğu New York’ta Fox News’e konuştu. Suudi Arabistan’ın Aramco petrol tesislerine yönelik saldırıdan İran’ın sorumlu tutulmasına tepki gösteren Ruhani, İran’ın suçlanmasına ilişkin sunulan delillerin yetersiz olduğunu belirterek, "Saldırıda kullanılan füzelerin üzerilerinde ‘Ya Ali’ yazıyor olması, saldırıyı İran’ın yaptığı anlamına gelmez” şeklinde konuştu.

"TAAHHÜTLERİNİ ABD YERİNE GETİRMEDİ"

Yemenlilerin Suudi Arabistan’ın uyguladığı işgal ve saldırılara karşı kendilerini savunma haklarının olduğunu söyleyen Ruhani, ABD’nin Orta Doğu’da teröre kaynaklık yaptığını vurguladı. ABD Başkanı Donald Trump ile her türlü görüşme ihtimalini reddeden Ruhani, "Eğer Trump müzakere istiyorsa, müzakere için gerekli ön şartları yerine getirmelidir” dedi. İran’ın nükleer silah yapmak istediği yönündeki iddiaları cevaplandıran Ruhani, böyle bir durumda nükleer anlaşmayı imzalamayacaklarını belirterek, ”Biz barış istiyoruz. İran nükleer anlaşmadaki taahhütlerini yerine getirdi. Anlaşmadan ayrılan ve taahhütlerini yerine getirmeyen ABD oldu” ifadelerini kullandı.

Trump BM Genel Kurulu'nda konuştu. Trump, "Dünyadaki en büyük tehlike İran'daki baskıcı rejimdir. İran,...

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5