Rus medyası duyurdu! ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan yok etme emri verdi’

Katil Esed’i vurmaya devam eden Türkiye ile ilgili Rus basınından dikkat çeken bir haber geldi. Free News isimli site, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, orduya Suriye’deki S-300 hava savunma sistemini yok etmesi emrini verdiğini öne sürdü.

Rus medyası duyurdu! ‘Cumhurbaşkanı Erdoğan yok etme emri verdi’

Ankara ve Moskova, İdlib krizini çözmek için görüşmelerini sürdürürken; Rus basını da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarını masaya yatırdı.

Rus haber sitesi Free News, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, orduya Suriye’deki S-300 hava savunma sistemini yok etmesi emrini verdiğini öne sürdü.

Rus haber sitesi Free News'de bugün çıkan bir haberde, “Erdoğan, orduya Suriye'deki S-300 hava savunma sistemini yok etmesini emretti” başlığı kullanıldı.

Türk ordusunun, hava desteğinden yoksun olduğu için Suriye'de ciddi sorunlar yaşadığını öne süren Free News haberinde, “Rus Hava Kuvvetleri ve Rus tarafından sağlanan Şam S-300 hava savunma sistemlerinin savaş uçaklarının gökyüzündeki hakimiyeti ile engelleniyor” denildi.

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan orduyu Suriye hava savunma sistemlerini yok etmeye çağırdı” denilen haberde, Erdoğan'ın Meclis'te yaptığı konuşmaya atıfda bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada "İdlib'de şu anda en büyük sıkıntımız hava sahasını kullanamıyor oluşumuzdur. İnşallah yakında buna da bir hal çaresi bulacağız" demişti.

Taktik silah detayı

Rus haber sitesi Free News, Türkiye'nin Suriye'nin saldırılarını önlemesi için Şam'ı S-300 hava savunma sisteminin mahrum bırakması gerektiğini belirterek şu yorumda bulundu:

“Bugün Türkiye'nin uzun menzilli füzeleri var, ancak yine de Suriye S-300 hava savunma sistemlerinin bulunduğu üslere ulaşmıyorlar. Ankara'nın taktik silah kullanması mümkündür. Ancak bu tür eylemler, Türk topraklarında Şam'a Erdoğan'ın düşünmesi gereken misilleme saldırısına neden olacak.”

Rus ve Şam rejimi uçakları saldırıdan zor kurtuldu

Öte yandan Free News başka bir haberinde ise, Şam rejimine karşı savaşan muhaliflerin, Rus Havacılık Kuvvetleri ve Suriye rejimine ait savaş uçaklarını düşürmek için üç girişimde bulunduğunu yazdı.

Türk ordusu destekli muhalif savaşçıların, dün İdlib'de Rus ve Suriye rejimi güçleri mevzilerine roketlerle saldırdığını belirterek, “Suriye Hava Kuvvetlerine ait iki Su-22 savaş uçağının pilotu ile Rus Hava Kuvvetlerine ait bir savaş uçağının pilotu karadan atılan roket saldırılarından kurtulup, kaçmaya başardılar” denildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2020, 18:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5