banner29

Ruslar Putin'e sert tepki göstermeye başladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e 12 yıl daha başkanlık yolunu açacak anayasa değişikliğinin kabul edilmesi tepkiyle karşılandı. Rus halkı, alınan karara “Eğer 20 yıl onun yönettiği ülkede daha iyi yaşam şartları oluşmadıysa, bundan sonra da olmaz” diyerek tepki gösterdi.

Dünya 12.03.2020, 23:06
Ruslar Putin'e sert tepki göstermeye başladı!

Putin’e 2024 sonrası 12 yıl daha başkanlık yolu açacak anayasa değişikliği Duma’da kabul edilmesi Rusya’da farklı tepkilere yol açtı. Bazı vatandaşlar, “Bu kadar oyuna, anayasa değişikliğine ne gerek vardı? Baştan söyleyip ömürboyu başkanlık ilan etse daha iyiydi' dedi.

Henüz mevcut görev süresinin dolmasına 4 yıl kala, Putin'e 2024 sonrası 12 yıl daha başkanlık yolu açacak anayasa değişikliği Duma'da kabul edildi.

Rus liderin, “ülkede siyasi istikrarı korumak ve iktidar boşluğu oluşturmamak için” erkenden gündeme getirdiği savunulan anayasa değişikliği 22 Nisan'da referanduma sunulacak.

“Evet” oyu çıkarsa, Anayasa Mahkemesi de “2 dönem, yani 12 yıldan fazla kimse başkanlık yapamaz; mevcut başkan hariç” şeklimde özetlenebilecek maddeye itiraz etmezse, Putin'in iktidarını 2036'ya kadar uzatacak yol açılmış olacak.

Bu arada yasa, birden fazla kişinin yapacağı protesto gösterileri için önceden izin almayı şart koştu.

Peki Rusya halkı, “sokaktaki adam” buna ne diyor?

Kommersant gazetesine konuşan vatandaşlarının hiç birinin soyadını açıklamaması dikkati çekiyor.

Putin'in yeni dönemde de başkan olma ihtimalini 'korkunç' bulan emekli Yelena, “Eğer 20 yıl onun yönettiği ülkede daha iyi yaşam şartları oluşmadıysa, bundan sonra da olmaz” diyerek tepkisini dile getiriyor.

53 yaşındaki hemşire Karolina, Putin'in iki dönem daha başkanlık yapma ihtimalini “kabus” diye niteliyor: “Gençlere yol açmak lazım.”

60 yaşındaki Sibiryalı Larisa, Putin'in ülkede alternatifi olmadığını söylüyor: “Gerçi ben hep Jirinovski'ye oy veriyorum ama o artık yaşlı” diyor.

45 yaşındaki Denis, “İstikrar diyorlar, nerede? İktidarda istikrar var, hayatta yok. Putin'in 20 yılda başarısını göremiyorum” diye dert yanıyor.

16 yaşındaki öğrenci Vlad'ın görüşü: “Yeni birisi gelse, aç bir kurt gibi daha fazla çalacak. Putin çalıyor mu çalmıyor mu bilmiyorum, ama diğerlerine çalacak fırsatı veriyor.”

Gazeteye konuşan farklı yaş ve meslek gruplarından bazı vatandaşların görüşleri de şöyle:

“Eğer Putin kalırsa çok kötü olur. Çünkü sosyal olmayan politikalar güdüyor. Bize ne olacağına sadece o karar veriyor.”

“Eğer kendisi kalmak istiyorsa ona kim hayır diyebilir ki? Her şeye kendisi karar veriyor.”

“E hani kendisi gideceğini söylemişti? Ne oldu?”

“Durum üzücü. Demek Kuzey Kore gibi yaşayacağız. Moskova'da mitinglere de katıldım ama sonuç yok. Bence şansımız yok. Kalifiye olanlar gitti, olmayanlar kaldı zaten.”

“Galiba Putin iktidarı, hiç bıkmayacak…”

“Umarım devam etmez. Çünkü 20 yılda yaptıkları başarılı olmadı…”

"Bu kadar oyuna, anayasa değişikliğine ne gerek vardı? Baştan söyleyip ömürboyu başkanlık ilan etse daha iyiydi."

"Anayasa Mahkemesi'nin adaylığın önünü kesecek bir karar verme şansı mı var?"

"Putin devrinde doğanların Putin devrinde ölme şansları var!"

Yorumlar (1)
Günel 1 yıl önce
Putinin İndiki Dövründe Kötülükler Var Ya Türküyede R.T.E İktiyarı Çebhe İle Böldükde Neler Oldu Bir Pasta İki Yere Bölüdü Şu Pastanın Yarısı Açı Yarısı Şirin Çebhe İktiyar Oldu Bütün Dengeler Deyişdi İstanbul Ankara İzmir Antalya Susdu Güneş Batdı Bütün Güzel Proçeler Dayandı Mitinkler Susdu Erdoğanın Meydanlarda İnsanlara Bakışı Dayandı Deprem Dağıntılar Viruslar Çebhe Çok Söylenirdi Ekonimi Kirizdu Erdoğan Türk Halkın Aç Saklayır Çebhe Allaha Bir Kere Olsun Şükür Etmedi Çebhe Küçelerde İnsanları İşsiz Saklayır İzmirde Üç Kadın İşsiz Kalıp Bütün Günü Onu Reklam Ediler Akp Üç Kadını İşden Kovuplar Söyleyiler İzmir Belediyesi Diger Çebheliler Destek Olduğun Reklam Ediler Ayıp Üç İşçiye İş Tapmırsan Çebhe Üç İşcini Reklam Etmekden Yorulmadı İmamoğlu Saysız Hesabsız İnsanları İşden Kovup Onu Reklam Etmiler Çok Zor Kaos Çebhenin Kalbinde Rus Çebhe İkiside Eyni Şarkı Okuyular
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?