banner29

Rusya'dan 'Dünya 5'ten büyüktür' çıkışı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'e yönelik 'Dünya 5'ten büyüktür' çağrısı dünyada karşılık bulmaya devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dünyanın gelişmekte olan ülkelerinin BMGK'da yetersiz temsil edildiğini belirterek Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde reform yapılması çağrısında bulundu.

Dünya 26.02.2019, 13:19 26.02.2019, 13:20
Rusya'dan 'Dünya 5'ten büyüktür' çıkışı!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Vietnam'ın Ho Chi Minh şehrinde düzenlenen uluslararası bir konferansta yaptığı konuşmada, dünyanın gelişmekte olan bölgelerinin BMGK'de yetersiz temsil edildiğini söyledi.

BMGK'nin, Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki gelişen bölgeleri temsil etmekte yetersiz olduğunu vurgulayan Lavrov, Konseyde yapılacak bir reform konusunda "kesinlikle geç kalındığını" ifade etti.

Lavrov'dan BMGK çıkışı

Lavrov, "BMGK'nin üçte birine yakını Avrupa Birliği (AB) ülkeleri tarafından temsil ediliyor. Tarihi Batı ülkelerinin bu yapıya dahil edilmesinin orada görmek istediğimiz çeşitliliğe bir şey katacağını düşünmüyorum." diye konuştu.

BM'nin barış ve güvenliğe ilişkin temel karar alma organı olan Güvenlik Konseyinde 5'i daimi 15 üye bulunuyor. Daimi üyeler ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere, karar tasarılarını tek başlarına veto etme yetkisine sahip.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan"Dünya beşten büyüktür" sloganını kullanarak BMGK'nin yapısında değişim yapılması gerektiğini Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada ve defalarca farklı platformlarda dile getirmişti. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?