banner30

banner29

Rusya'dan Trump'ın kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok kararına tepki göstererek "ABD yetkililerinin eylemleri, serbest piyasa ekonomisinin temel ilkelerine aykırıdır ve DTÖ kurallarını ihlal ediyor" ifadelerini kullandı.

Dünya 08.08.2020, 16:50
Rusya'dan Trump'ın kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok kararına tepki gösterdi. Trump'ın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarını ihlal ettiğini belirten Zaharova, "ABD yetkililerinin eylemleri, serbest piyasa ekonomisinin temel ilkelerine aykırıdır ve DTÖ kurallarını ihlal ediyor. Washington’un Çinli bir rakibin kollarını bükerek, onu ulusal güvenliği sağlama amacıyla absorbe etmeyi haklı gösterme çabaları özellikle alaycıdır" ifadelerini kullandı.

Zaharova açıklamasının devamında şunları aktardı:

"Amerikan tarafının en büyük sosyal ağlardan biri olan Tiktok'a karşı makul olmayan sert kısıtlayıcı eylemleriyle, Washington'un her türlü bilginin serbest ve geniş bir şekilde dağıtılması, kaynakların özgürce seçilmesi ve bu alandaki işbirliğinin teşvik edilmesi gibi uluslararası taahhütlerinin geniş bir yelpazesini ihlal ettiğini görüyoruz"

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı.

Güvenlik endişeleri nedeniyle TikTok'un Çin'in kontrolünde olmasını istemediklerini sık sık dile getiren Trump, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir ABD merkezli firmanın TikTok'un ABD kolunu alması gerektiğini de belirtmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?