Rusya Devlet Başkanı Putin: Hedef 100 milyar dolarlık ticaret hacmi

Rusya Devlet Başkanı Putin, Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak istediklerini açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Putin: Hedef 100 milyar dolarlık ticaret hacmi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım Projesi deniz bölümünün Tamamlanması dolayısıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende konuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise projenin isim babasının Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu belirterek, "TürkAkım ismini vermiştir." dedi.

Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak istediklerini bildiren Putin, "Rusya ve Türkiye olarak enerji alanında iş birliğini uzun yıllar boyunca çok başarılı bir şekilde gerçekleştiriyoruz." diye konuştu.

"Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi haline getirecek"

TürkAkım Projesi'nin önemine değinen Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TürkAkım, Türkiye'yi önemli bir doğal gaz merkezi haline getirecek ve Türkiye Cumhuriyeti'nin konumuna da olumlu etki yapacaktır. İki ülke arasında güven olmadan böyle bir projeyi (TürkAkım) gerçekleştirmek mümkün değil. Sayın Erdoğan'a derin, içten şükranlarımı sunmak istiyorum, gösterdiği siyasi irade, cesareti için teşekkür etmek istiyorum.

İnanıyoruz ki bu projenin tamamı, 2019 yılına kadar tamamlanacaktır. En çevre dostu, en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Artan rekabet koşullarında böyle siyasi irade, cesaret olmadan böyle bir proje gerçekleştirmek mümkün olmaz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5