banner29

Rusya duyurdu! Terör örgütü YPG'ye tanınan süre doldu...

Türkiye ile Rusya arasında yapılan mutabakattaki 150 saatlik süre sona erdi.

Dünya 29.10.2019, 18:18 29.10.2019, 18:23
Rusya duyurdu! Terör örgütü YPG'ye tanınan süre doldu...

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 22 Ekim'de Soçi'de varılan anlaşma kapsamında, terör örgütü YPG'nin Türkiye sınırından 30 kilometre derinliğe çekilmesi için tanınan 150 saatlik süre doldu.

Sürenin dolmasının ardından Türkiye - Suriye sınırındaki 10 km derinlikteki bölgede Türk Silahlı Kuvvetleri ile Rusya ordusuna bağlı birliklerin ortak devriye faaliyetlerine başlamaları bekleniyor. Geçen hafta devriye görevlerinde yer almak üzere yaklaşık 300 Rus askeri polisi Suriye'ye gönderilmişti.

Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde yapılacak faaliyetleri planlamak üzere Ankara’ya gelen Rus Askeri Heyeti ile ikinci gün çalışmaları tamamlandı” dedi.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Soçi'de yapılan Türk-Rus mutabakatı uyarınca Suriye'nin kuzeydoğusundaki Kürt güçleri güvenlik bölge dışına çıkarma çalışmalarının planlanandan önce tamamlandığını belirtti. Konuyla ilgili, “YPG’nin Suriye’nin kuzeydoğundan çekilmesi planlanandan daha önce bitti. Bu bölgeye Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisi girdi” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?