banner29

Rusya'nın en zenginine Putin'den tepki

Rusya ilk kez Kuzey Kutup Bölgesi'nde büyük bir bir çevre felaketi riskiyle karşı karşıya. Kuzey Sibirya'daki Norilsk şehrinde bir mazot deposunun çökmesi sonucu 15 bin ton yakıt Ambarnaya Nehri'ne, 6 bin ton yakıt da toprağa karıştı.

Dünya 06.06.2020, 21:22
Rusya'nın en zenginine Putin'den tepki

Rusya ilk kez Kuzey Kutup Bölgesi'nde büyük bir bir çevre felaketi riskiyle karşı karşıya. Kuzey Sibirya'daki Norilsk şehrinde bir mazot deposunun çökmesi sonucu 15 bin ton yakıt Ambarnaya Nehri'ne, 6 bin ton yakıt da toprağa karıştı. Olayın gerçekleştikten iki gün sonra, sosyal medyaya yansımasının ardından kendisine intikal etmesine kızan Başkan Putin, dün bölge valisini eleştirdikten sonra bugün de sızıntıya neden olan santralin sahibi milyarder işadamı Vladimir Potanin'e hesap sordu.

Norilsk Nikel şirketinin büyük hissedarı Vladimir Potanin 24,2 milyar dolarlık servetiyle Forbes'a göre Rusya'nın en zengin ismi.

ELEŞTİRDİ

Putin, online konferansta kazanın neden olacağı felaket ve maddi boyutuyla ilgili sorulara net cevap veremeyen Potanin'e önce "Uzun süredir tanıştıklarını" söyleyerek yumuşak bir üslupla sorularını sordu, sonra tüm zararın karşılanması için sert bir üslupla eleştirilerini dile getirdi.

Rus lider, zararı "milyarlarca ruble ile" ifade eden işadamına, "Yakıtın depolandığı tankın maliyeti çok daha az. Zamanında değiştirilirse böylesi bir çevresel zarar ve bu tür masraflar olmazdı" dedi ve bunun için milyar değil milyon ruble yeteceğini vurguladı.  

Potanin'in "Yüzlerce milyon ruble" diye araya girmesi üzerine Putin, "Çok daha az" dedi ve kağıtlardan verilere bakarak konuyu bildiğini ima etti.

Bölgede bulunan, dünyanın en büyük nikel madeni işletmecilerinden şirketin büyük hissedarı olan Potanin daha sonra "10 milyar ruble ya da daha üstü" olarak hesapladığı zararın tamamını, federal bütçeden hiç para harcanmadan kendisinin karşılayacağına söz verdi.

Türkrus sitesinin aktardığına göre, Putin ayrıca zararlar dışında tazminat konularından da şirketin sorumlu olacağını özellikle vurguladı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya yakın tarihinin en büyük çevre felaketi sayılan sızıntının ardından bölgede olağanüstü hal ilan edilmesini emretmişti.

Haber ajansı AFP'ye konuşan bir yetkili, Kuzey Kutup Bölgesi'nde ilk kez bu ölçekte bir sızıntıyla karşı karşıya olduklarını söyledi. Buna göre, nehre karışan yakıtın bir an evvel toplanması gerek. Zira yakıt hızla su içinde çözülüyor. Ne var ki bölgenin bataklık özelliği göstermesi insan müdahalesini güçleştiriyor.

Ambarnaya Nehri'nin aktığı Pyasino Gölü bölgenin en önemli tatlı su kaynaklarından bir tanesi. 

Olayla ilgili bir kişinin tutuklandığı öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?