Sadr'dan Sisi yorumu: 'Mısır yeni dikdatörüne kavuştu!'

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasını sağlayacak değişikliği eleştirerek 'Mısır yeni bir otoriterin eline düştü' dedi.

Sadr'dan Sisi yorumu: 'Mısır yeni dikdatörüne kavuştu!'

Irak'taki Sadr Hareketi lideri Mukteda es-Sadr, Mısır'da Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasının önünü açacak değişikliği eleştirerek "Mısır yeni bir otoriterin eline düştü." dedi.

Sadr, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Mısır'daki anayasa değişikliği sürecine işaret ederek, "Mısır, kanun ve anayasayı kendisine göre şekillendiren yeni bir otoriterin eline düştü." ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan ile ABD arasındaki yakınlaşmaya da değinen Sadr, şunları kaydetti:

"Bu yakınlaşma Mekke ve Medine için ciddi anlamda bir endişe doğuruyor."

Mısır Ulusal Seçim Kurulu Başkanı Laçin İbrahim önceki gün yaptığı basın açıklamasında, anayasa değişikliği referandumunun yurt dışında 19 Nisan Cuma, Mısır içinde ise 20 Nisan Cumartesi başlayacağını ve oy verme işlemlerinin üç gün süreceğini duyurmuştu.

Referandum sonucunun "evet" çıkması durumunda Mısır Cumhurbaşkanı Sisi'nin 2030 yılına kadar görevde kalmasının önü açılacak.

MUKTEDA ES SADR KİMDİR?

Lübnan kökenli Sadr, Şii dünyada saygın bir yeri olan Ayetullah Muhammed Sadık El Sadr’ın 4’ncü çocuğu olarak 1973 yılında doğdu.

İki kardeşi, Saddam Hüseyin’in emri ile 19 Şubat 1999’da düzenlenen bir suikast sonucu öldürülmüştü.

Mehdi Ordusu’nun komutanı olan Mukteda El Sadr, Irak’taki Amerikan varlığını sürekli eleştirdi.

2010’daki parlamento seçimlerinde Sadr’ın bloğu güçlü bir etki oluşturunca Ocak 2011’de Necef’e döndü.

Irak Parlamentosu’ndaki Sadr grubunun da lideri olan Şii lider, Maliki liderliğindeki Irak hükümetini, başına buyruk şekilde karar almak ve ülkedeki diğer siyasi grupları dışlamakla suçladı.

Sairun Koalisyonu’na liderlik eden Şii din adamı Mukteda es Sadr, ülkenin en etkili dini ve politik figürlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Sadr, Bağdat'ın yanısıra Şiilerin yaşadığı güney kentlerinin çoğunda sevilir.

Sadr'ın 329 sandalyeli parlamentoda 54 sandalyesi vardır.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2019, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5