"Sarı Yelekliler ekonomiyi ve büyümeyi yavaşlattı"

Fransa Ekonomi Bakanı Le Maire, "Sarı Yelekliler" gösterilerinin ekonomiyi yavaşlattığını ve yıl sonunda büyüme oranında azalma beklediklerini söyledi.

"Sarı Yelekliler ekonomiyi ve büyümeyi yavaşlattı"

Fransa'da son haftalarda akaryakıt zammının iptal edilmesi için 'Sarı Yelekliler'in yaptığı eylemler ülke ekonomisine olumsuz yansıdı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, protestolardan dolayı ekonominin çok ciddi şekilde yavaşladığını ve yıl sonunda büyüme oranının azalmasının beklendiğini söyledi.

Haftasonu Fransa'nın başkenti Paris'te eylemler sırasında zarar gören dükkanları ziyaret eden Le Maire, işletmelerin kayıplarının karşılanması için gerekeni yapacaklarını kaydetti.

Ekonomi Bakanı, zarar konusunda değerlendirme yapmak için erken olduğunu ancak protestolardan dolayı ülkenin 'çekiciliğinin' büyük oranda kötü etkilendiğinin altını çizdi: "Birçok şirketin iş hacmi daraldı. Bu gibi olaylar gerçekten dramatik, bunu hesaba katmalıyız. Olaylardan dolayı zarar gören orta ve küçük boy işletmelere destek çıkacağız."

"Kilit noktası diyalog"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un konuyla ilgili açıklama yapmasını beklediklerini hatırlatan Le Maire, bu durumdan çıkılması için barış ve diyalogdan başka yol olmadığını vurguladı: "Fransa Cumhurbaşkanı krizden çıkılması için bazı tekliflerde bulunacak. Bu bütün vatandaşlara bağlı. Şimdi barış ve diyaloğa dönme zamanı. Çünkü uzun dönemde bu krize diyalogdan başka bir yöntemle çözüm bulamayız. Krizden çıkmanın kilit noktası bu."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5