banner29

Seçimlerde son durum ne

ABD’de tarihi seçimin üzerinden iki gün geçmesine rağmen henüz kazanan çıkmadı. Demokratların adayı Joe Biden için Nevada eyaletinden gelecek olumlu sonuçlar başkanlık için yeterli olacak...

Dünya 06.11.2020, 21:14
Seçimlerde son durum ne

ABD’de tarihi seçimin üzerinden iki gün geçmesine rağmen henüz kazanan çıkmadı. Demokratların adayı Joe Biden için Nevada eyaletinden gelecek olumlu sonuçlar başkanlık için yeterli olacak. Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ise oy sayımının durdurularak seçimlerin mahkemeye taşınmasını istiyor.

2020 seçimlerinde Amerikalı seçmenler ülkeyi önümüzdeki dört yıl boyunca yönetecek başkanın yanı sıra, 435 üyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ve 100 üyeli Senato’nun 35 üyesi için de oylarını kullandı.

ABD Başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. "Delegeler Kurulu" adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor.

Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, Başkan olmaya hak kazanıyor. Toplamda daha fazla oy alan değil, daha fazla delegeye ulaşan kişinin başkan olması, eyaletler arasındaki dengenin gözetildiği Amerikan siyasal sisteminin dikkat çekici özelliklerinden biri olarak biliniyor.

Seçimlerde Biden'a başkanlık için artık 6 delege gerekiyor. Nevada eyaletinin sonuçlarının bugün açıklanmasıyla bu eyalette önde olan Biden'ın başkanlığını ilan etmesi bekleniyor.

The Guardian'a göre, Seçici Kurul delege sayıları şöyle:

- Donald Trump: 214

- Joe Biden: 264

BIDEN KRİTİK EYALETTE ÖNE GEÇTİ

Joe Biden, 20 Seçmenler Kurulu oyu olan Pensilvanya'da öne geçti. Eyalette sandıklar ilk açıldığında Trump açık ara önde görünüyordu. 

Sandıklar açıldıkça aradaki fark kapandı ve Biden öne geçti. Bu eyalet Demokrat adaya ABD'nin 46. Başkanı olmak için yetiyor.

TRUMP'TAN YENİ AÇIKLAMA

Donald Trump, ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan ve sonuçları henüz netleşmeyen seçimlere ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Trump, “Amerika Birleşik Devletleri Başkanlığı’nı yasal oylar kullanımı ile kolayca kazanıyorum. Gözlemcilerin herhangi bir şekilde ve biçimde işlerini yapmalarına izin verilmediğinden, bu süre içinde kabul edilen oyların yasadışı oy olarak belirlenmesi gerekmektedir. ABD Yüksek Mahkemesi karar vermeli! Twitter, 230’uncu kısım hükümetin armağanı sayesinde kontrolden çıktı” dedi

"SEÇİMİ BİZDEN ÇALMAYA ÇALIŞIYORLAR"

Trump Beyaz Saray'da açıklama yaptı ve “Seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı

Açıklamanın devamı şöyle:

- Söyledikleri gibi mavi bir dalga falan olmadı. Bunun yerine, büyük bir kırmızı dalga gördük. Ve bu, medyada gerektiği kadar ilgi görmedi.

- Senato hala elimizde. Kritik eyaletleri açık farkla kazandım.

- Seçim sonuçlarını bilerek uzatıyorlar.

- Bu aynı zamanda Cumhuriyetçi kadınlar için de çok önemli bir yıldı. Daha fazla Cumhuriyetçi kadın Kongre'ye seçildi.

- Cumhuriyetçiler arasında, Beyaz olmayanlardan en çok oy alan kişi oldum. Tarihi oylar bunlar, özellikle Hispanik kökenli, Afro-Amerikalı ve yerli Amerikalılar, Kızılderililer arasında en fazla oyu aldım.

- Cumhuriyetçi Parti'ye 4 milyon oy daha kazandırdık, bu parti tarihindeki en yüksek sayı. 

- Demokratlar şu anda büyük medyanın, büyük bağışların, büyük teknolojinin partisi ve Cumhuriyetçiler de Amerikan işçisinin partisi oldu. Olması gereken de buydu zaten.

- Ayrıca inanıyorum ki kapsayıcılık partisi de olduk. Artık herkes, medya ne söylerse söylesin seçime bir müdahale olduğunu ve bizim kapsayıcı olduğumuzu kabul etmek zorunda. Bir sürü çıkar grubuna rağmen bu yalancı, sahte anketler seçmenlerimize karşı bilerek ayarlandı ve seçmenlerimizi momentumu kaybettiğimize, Biden'ın önde olduğuna inandırmak istediler. Böylece bizim fonlarımızı kısmaya çalıştılar. Bunlara da zaten bastırma anketleri deniyor. Herkes bunların farkında. Hiçbir seçimde bize kullanıldığı kadar bu şekilde sahte anketler kullanılmamıştı.

- Arizona'da kazanmanın eşiğindeyiz.

- Birkaç eyalet kaldı başkanlık yarışında belirsizliğini koruyan. Bu eyaletlerin seçim kurulları, demokratların vakalarını sahipleniyor, bunu söyleyebilirim. Bütün kilit noktalarda çok iyiydik, açık ara öndeydik. Sonra bir anda oylarımız teker teker kaybolmaya başladı gizlice. Ne olduğunu anlayamadık. Yasal ve kabul edilebilir gözlemcilerin erişimine izin vermediler. Birkaç defa mahkemeye gittik. Gözlemcileri gitmeleri gereken yere götürdük. Orada onların 1 buçuk 2 metre geride, binanın dışında durmalarını istediler, binanın içindeki insanları gözlemlemeleri gerekirken.

- Büyük bir davayı kazandık. Başka davalar da devam ediyor. Birçok hukuki süreç işliyor. Daha önce de başlattığımız süreçler vardı. Çok fazla süreç var çünkü seçim süreci bu kadar adaletsizdi. Posta yoluyla oy kullanmada ne kadar çok usulsüzlük çıkacağını defalarca söyledim. Bu yöntem sistemimizi yok etti, yolsuzlaşmış bir sisteme çevirdi. İnsanların yolsuzluğa düşmesi çok kolay. Ne kadar oya ihtiyaçları olduğunu hesaplıyorlar, daha sonra bu oyları buluveriyorlar. Beklediler beklediler, daha sonra bir anda çıkardılar bu oyları. Bunu seçim gecesi gördük.

- Mesela Kuzey Karolina'da öndeydik, çok büyük sayılar vardı elimizde. Hala öndeyiz, fark yine yüksek ama eskisi gibi yüksek sayılar değil. Çünkü birden oy pusulası ortaya çıkarıyorlar. Posta yoluyla gelen pusulaların ne kadar tek taraflı olduğu da çok şaşırtıcı. Elbette Demokratların lehine olmasını bekliyorduk ama tüm vakalarda o kadar tek taraflılar ki inanılmaz. Pensilvanya'da neredeyse 700 bin oy öndeydik, bu sayı şimdi 90 bine düştü. Sürekli yeni oylar geliyor ve bizim gözlemcilerimizin takip etmesine izin vermiyorlar. Birçok şey oldu. 

- Hiç kimse seçmenlerimizi bastıramaz, susturamaz. Seçimi çalmaya, seçime hile karıştırmaya çalışıyorlar.

- İnsanlar oy sayımını takip edebilmek için dürbünle bakmak zorunda kaldı. Pencereleri karartmışlar neler olduğunun görülmemesi için. Büyük bir sahtekarlık, seçimleri çalma ve hile girişimi var ve bunun olmasına izin vermeyeceğiz.

- Pensilvanya'da Demokratların seçimden üç gün sonra bile oy getirmeye devam ettiklerini, kimlik göstermeden oy kabul ettiklerini gördük. Çuval çuval oy getirdiler.

- Seçimi bizden çalmaya çalışıyorlar. İzin vermeyeceğiz seçimin bizden çalınmasına.

TELEVİZYONLAR TRUMP’IN KONUŞMASINI KESTİ

Trump, ülkede 3 Kasım Salı günü yapılan ve sonuçları henüz netleşmeyen seçimlere ilişkin Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi.

Seçimlerin güvenilirliğini sağlamak için çaba sarf ettiklerinin altını çizen Trump, "Yasal yollarla kullanılmış oyları sayarsınız ben bu seçimi kolaylıkla kazanıyorum! Yasal olmayan ve geç gelen oyları sayarsanız, (Demokratlar) bu seçimi bizden çalabilirler. Bu konuyla ilgileneceğiz." ifadesini kullandı.

Trump halihazırda Florida, Iowa, Indiana, Ohio gibi önemli eyaletlerde seçimleri kazandıklarını belirterek, "Biz büyük medya, para ve teknoloji şirketlerinin müdahalesine rağmen, bu zaferleri kazandık." değerlendirmesinde bulundu.

Seçimde usulsüzlük yapıldığı iddialarının dile getirilmesinin hemen ardından MSNBC, ABC ve NBC televizyonları tepki olarak Trump'ın canlı yayın konuşmasını sonlandırdı.

"OY SAYIMINI DURDURUN"

Mevcut durumda Biden başkanlığa yakım isim olarak gösterilirken Trump’tan dikkat çeken bir mesaj geldi.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Trump, “Oy sayımını durdurun. Seçim gününden sonra gelen oylar kabul edilmeyecektir” dedi.

“KİMSENİN SAYIM SÜRECİNİ DURDURMASINA İZİN VERMEYECEĞİM”

Pensilvanya Başsavcısı Demokrat Josh Shapiro, Trump'ın sayım sürecine itiraz ederek konuyu mahkemeye taşımasını eleştirdi.

Shapiro, MSNBC'ye yaptığı açıklamada, "Kimsenin sayım sürecini durdurmasına izin vermeyeceğim. Bunlar yasal oylar. Sayılacaklar" dedi.

Trump'ı kalan oy pusulalarının sayımına odaklanması gereken seçim görevlilerini siyasi bir savaşın içine çekmekle suçlayan Saphiro, "Seçim kampanyası bitti" diye konuştu.

Trump'ın ekibi, oy sayımının devam ettiği Georgia, Michigan, Wisconsin ve Pensilvanya'da sayım sürecine itiraz ederek, konuyu mahkemeye taşıdı. Trump, bazı eyaletlerde oy sayımının durdurulmasını talep ederken, bazılarında da yeniden sayım istiyor.

KİM BU JO JORGENSEN

Seçimlerde hiç konuşulmayan bir diğer başkan adayı ise Jo Jorgensen. Hemen her eyalette 20 bine yakın oy alan Jorgensen milyonlarca oyun arasında kayboldu.

ABD medyasının da hiç konuşmadığı Jorgensen, Trump karşıtı fikirleriyle öne çıkıyor.

Liberteryen Parti'nin 2020 seçimlerinde Amerika Birleşik Devletleri başkan adayı olan Jorgensen, daha önce partinin 1996 ABD başkanlık seçimlerinde Harry Browne'un çalışma arkadaşı olarak başkan yardımcılığına aday gösterildi.

Aynı zamanda 1992'de Güney Carolina'nın 4. kongre bölgesi için Liberteryen adayı olarak 4,286 kişinin oyunu (%2,2) almıştı.

Jorgensen 2020 seçimlerinde ise şu ana kadar 1.6 milyon oy toplamayı başardı.

HAYATI

Jorgensen; Libertyville, Illinois'de doğdu ve Grayslake'de büyüdü. Grayslake Merkez Lisesi mezunudur. Büyükanne ve büyükbabası Danimarkalı göçmenlerdi.

Jorgensen, 1979 yılında Baylor Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden lisans derecesiyle mezun oldu, buna takiben 1980'de Southern Methodist Üniversitesi'nde Yönetim Yüksek Lisansı yaptı.

Kariyerine bilgisayar sistemleri üzerine çalışan IBM'de başladı ve orada Digitech Inc.'nin bir hissedarı ve başkanı oldu.

2002 yılında Clemson Üniversitesi, Endüstri ve Organizasyonel Psikoloji bölümünde doktora eğitimini tamamladı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?