banner30

banner29

Son çırpınışlarını veren Hafter'e Rus eli!

Türkiye'nin Ulusal Mutabakat Güçleri ile birlikte yürüttüğü koordineli faaliyetler ile Libya'da adeta silinme noktasına gelen Hafter'e Rusya'dan destek geldi! Rusya, Suriye'nin Humut kentindeki Suriyeli gençleri, aylık bin 500 dolar maaş karşılığında savaşması için Libya'ya gönderiyor.

Dünya 20.05.2020, 15:38 20.05.2020, 15:42
Son çırpınışlarını veren Hafter'e Rus eli!

Türkiye'nin koordine ettiği başarılı operasyonlar nedeniyle oldukça zor günler geçiren darbeci Hafter, Libya'daki son çırpınışlarını veriyor. Özellikle NATO'nun da "gerekirse Trablus'a desteğe geliriz" açıklamasından sonra uluslararası alanda zor duruma düşen Hafter'e Rusya el uzattı.

Rusya, Suriye’nin güneyindeki Humus ilinde Esed rejimi bölgesinden Suriyeli gençleri, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in saflarında aylık 1500 dolar karşılığında savaşmaları için gönderiyor.

HAFTER'E RUSYA DESTEĞİ

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye'de Esed rejimine destek veren Rusya, Libya'da Hafter saflarını Suriyeli paralı savaşçılarla güçlendirmek istiyor.

Rusya, Humus ilinde açtığı kayıt merkezlerinde, Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in saflarında aylık 1500 dolar karşılığında savaşmak isteyenleri kaydediyor.

LOJİSTİK DESTEK

Rusya’nın, Suriye'de Hafter için yaptığı bu çalışmaya Esed rejimi destekçilerinden İran, lojistik destek de sağlıyor. özellikle Türkiye'nin operasyonlar ile havdan SİHA'larla vurarak imha ettiği Pantsir Hava Savunma Sistemleri'nin Rus menşeli olduğu biliniyor.

Humus ili kuzey kırsalında kayıt yaptıran 600 kişi, İran ve Rusya askeri araçlarıyla önce Hama Askeri Havaalanı ve akabinde Lazkiye’deki Hmeymim Askeri Havaalanı'na taşındı.

Kaynaklar, çoğunluğu sivillerden oluşan Suriyelilerin, Hmeymim Askeri Havalanı'nda 500'er dolar ön ödeme yapılarak Hafter saflarında savaşmaları için Libya'ya gönderildiğini aktardı.

Rusya, Mayıs başlarında da Hafter saflarında savaşmaları için Suriye'den birkaç yüz paralı savaşçı göndermişti.

Hafter saflarında Rus paralı askerler, Sudan'dan getirilen "Cancavid" milisleri ve Çadlı silahlı isyancılar gibi çok sayıda yabancı savaşçı bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?