banner29

Son dakika: Yüksek Mahkeme'den Trump'a ret kararı!

Son dakika: Yüksek Mahkeme'den Trump'a ret kararı! | ABD'de Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Sürece Trump'ın hile iddiası damgasını vururken, Joe Biden henüz oy sayımı sürmesine rağmen bugüne kadarki tüm başkan adaylarından daha çok oy aldı. Günün ilk açıklamalarında Trump sayımın durdurulmasını, Biden ise tüm oyların sayılmasını istedi.

Dünya 05.11.2020, 20:31
Son dakika: Yüksek Mahkeme'den Trump'a ret kararı!

Son dakika: Yüksek Mahkeme'den Trump'a ret kararı! | ABD'de Donald Trump ile Joe Biden'ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Sürece Trump'ın hile iddiası damgasını vururken, Joe Biden henüz oy sayımı sürmesine rağmen bugüne kadarki tüm başkan adaylarından daha çok oy aldı. Günün ilk açıklamalarında Trump sayımın durdurulmasını, Biden ise tüm oyların sayılmasını istedi.

ABD'de başkanlık seçimlerinde tüm zamanların en yüksek katılım düzeyi gerçekleşti. Ancak kritik eyaletlerdeki oy sayımının devam etmesi nedeniyle iki aday da henüz ipi göğüslemiş değil. Kazananın Georgia, Kuzey Carolina, Arizona, Wisconsin, Nevada ve Pennsylvania'dan çıkacak sonuçlara göre netleşmesi bekleniyor. 

Trump, Wisconsin, Georgia, Pennsylvania ve Michigan'da da oy sayımını yargıya taşıyor.

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. 'Delegeler Kurulu' adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

20:27

Biden Nevada'da öne geçti

CNN'in aktardığına göre, Biden Nevada'da avantaj kazandı.

Trump'ın oy oranı yüzde 48.5, Biden'ın ise 49.5 

20:11

Georgia eyalet yargısı, Trump ekibinin oy sayımının durdurulmasıyla ilgili açtığı davayı reddetti

20:01

Pensilvanya, Georgia, Kuzey Carolina ve Nevada'da son durum

Edison Araştırma'nın verilerine göre, kritik eyaletlerden Pensilvanya, Georgia ve Kuzey Carolina'da son durum belli oldu. 

Buna göre; 

Pensilvanya'da oyların yüzde 92'si sayıldı. Trump, yüzde 50.3, Biden yüzde 48.4 oranında oy aldı. 

Oyların yüzde 98'inin sayıldığı Goergia'da Trump, yüzde 49.5, Biden yüzde 49.2 oy aldı. 

Kuzey Carolina'da şimdiye kadar oyların yüzde 95'i sayıldı. Trump'ın oy oranı yüzde 50, Biden'ın ise yüzde 48.6

Oyların yüzde 87'sinin sayıldığı Nevada'da ise Trump'a yüzde 48.5, Biden'a yüzde 49.5 oy çıktı. 

19:58

Biden'ın kampanya yöneticisi: Zafer yakın

Biden’ın kampanya yöneticisi Nevada’da hala kazanmayı umduklarını, zaferin yakın olduğunu söyledi.

Pensilvanya’da Trump’a yaklaştıklarını bildiren yönetici, şu anda 254 delegeye sahip olduklarını, Arizona’da ise tam sayımın bitmesinin biraz daha süreceğini belirtti.

19:40

Trump'tan yeni tweet

Donald Trump, Twitter üzerinden bir paylaşımda daha bulunarak, "Biden'ın kazandığını iddia ettiği son eyaletler hakkında seçim sahtekarlığı sebebiyle yasal itirazda bulunacağız. Birçok kanıt var, medyaya bakın. KAZANACAĞIZ. Önce Amerika" yazdı.

Twitter Trump'ın bu paylaşımına da, "Bu Tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir" etiketi koydu.

19:39

MSNBC: Philadelphia'da oy sayımı geçici olarak durduruldu

Philadelphia'ya bağlı Allegheny bölgesinde postayla gönderilen oyların sayımı mahkeme kararıyla Cuma gününe kadar durduruldu. 

Kararın, Demokratlar'ın eyalet yüksek mahkemesine başvurarak bir alt mahkemenin oy sayım gözlemcilerine ilişkin kararının bozulması istemiyle başvurması üzerine alındığı bildirildi.

19:25

Trump'ın kampanya yetkilileri Pensilvanya'da

Trump ekibinin başvurusu üzerine, Pensilvanya’daki bir bölge mahkemesi seçim gözlemcilerinin oy sayımını yakından takip etmesine izin verilmesine karar verdi.

Trump'ın kampanya yetkilileri Corey Lewandowski ve Pam Bondi de Pensilvanya- Philadelphia'da oy sayımının devam ettiği Kongre Merkezi'ne geldi.

Bondi, içeri girmek için mahkeme izinleri olduğunu belirterek, "Oylama sürecini yasal olarak gözlemlemek istiyoruz" dedi. 

19:20

Trump: Pensilvanya'da büyük bir hukuki zafer kazandık

ABD'de kritik eyaletlerde oy sayımı devam ederken Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump, Twitter'dan "Pensilvanya'da büyük bir hukuki zafer kazandık" dedi.

18:58

Georgia'da fark 0.4

Edison Araştırma'nın verilerine göre, salıncak eyaletlerden Georgia'da Trump yarışı 0.4'lük bir farkla önde götürüyor. 

Oyların yüzde 96'sının sayıldığı eyalette Trump yüzde 49.6, Biden ise yüzde 49.2 oy aldı. 

Georgia Eyalet sekreteri Brad Raffensperger, kazananın gün sonunda belli olmasını umduklarını söyleyerek "Günün sonunda bir netliğe ulaşmamız için dua ediyorum" dedi. 

Raffensperger, sayılacak 6000 oy kaldığını söyledi. 

18:53

Trump'ın kampanya danışmanı Miller'dan 'Pensilvanya' açıklaması

Trump'ın kampanya danışmanı Miller Pensilvanya'daki son durum ile ilgili açıklamada bulundu. Miller, sayılmış oyların sonuçlardaki görünürlüğünü garanti altına almak için ek yasal eylem beklediklerini söyledi

Ayrıca, Nevada'ya ilişkin ek yasal başvurularda bulunacaklarını da söyleyen danışman, Cuma akşamına kadar Trump'ın başkanlığının netleşeceğini belirtti.

18:39

Pensilvanya Başsavcısı Shapiro: Kimsenin sayım sürecini durdurmasına izin vermeyeceğim

Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, Trump'ın sayım sürecine itiraz ederek konuyu mahkemeye taşımasını eleştirdi. 

Shapiro, MSNBC'ye yaptığı açıklamada, "Kimsenin sayım sürecini durdurmasına izin vermeyeceğim. Bunlar yasal oylar. Sayılacaklar" dedi. 

Trump'ı kalan oy pusulalarının sayımına odaklanması gereken seçim görevlilerini siyasi bir savaşın içine çekmekle suçlayan Saphiro, "Seçim kampanyası bitti" diye konuştu. 

Trump'ın ekibi, oy sayımının devam ettiği Georgia, Michigan, Wisconsin ve Pensilvanya'da sayım sürecine itiraz ederek, konuyu mahkemeye taşıdı. Trump, bazı eyaletlerde oy sayımının durdurulmasını talep ederken, bazılarında da yeniden sayım istiyor.

18:13

Trump: Seçim gününden sonra seçim merkezlerine ulaşan oylar sayılmayacak

Trump, 'Oy sayımını durdurun' açıklamasının ardından yeni bir tweet atarak, "Seçim gününden sonra gelen oylar sayılmayacak" ifadelerini kullandı. 

Twitter ise söz konusu paylaşıma, "Bu Tweette paylaşılan içeriklerin bir kısmı veya tümü tartışmalıdır ve bir seçime ya da başka bir toplumsal sürece katılma konusunda yanlış yönlendiriyor olabilir" etiketi koydu.

Paylaşıma etkileşim de kısıtlandı.

17:13

New York'ta bir oy kullanma noktasıyla bağlantılı koronavirüs vakaları tespit edildi

New York Southampton'daki üniversite kampüsünde yer alan oy kullanma bölgesinde çalışan en az 10 kişinin koronavirüse yakalandığı bildirildi.

Koronavirüs bulaştığı tespit edilen kişilerin temas ettiği onlarca kişinin kendilerini izole etmeleri istendi.

BBC'nin aktardığına göre, hastalandığı tespit edilenlerden altısı, Stony Brook Üniversitesi kampüsündeki oy kullanma alanlarında çalışan sandık görevlileri.

ABD'de seçim sonuçlarının sayılmaya başlandığı Çarşamba günü, 18 eyalette rekor düzeyde koronavirüs hastasının sağlık kuruluşlarına başvurduğu duyuruldu. Ülkedeki günlük koronavirüs vaka sayısı Çarşamba günü ilk kez 100 binin üzerine çıktı.

17:12

Pensilvanya'da az fakla Trump önde

Edison Araştırma, kritik eyaletlerden Pensilvanya'da oyların yüzde 89'unun sayıldığını açıkladı. Buna göre, çekişmenin sürdüğü eyalette Trump yüzde 50.5, Biden yüzde 48.2 oy aldı. 

ABD Başkanı Donald Trump’ın seçim kampanya direktörü Bill Stepien, Pensilvanya eyaletini kazandıklarını ilan etmişti. 

Stepien, "Galibiyet aralığımızı daha büyük sayılarla koruma konusunda yüksek bir güvenimiz var, aslında Pensilvanya’da zaferimizi ilan ediyoruz. Bu sadece his ve içimizdekilere değil matematiğe dayanıyor." demişti.

Başkan Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’in de Pensilvanya'da zafer ilan edecekleri konusunda olumlu bir hislerinin olduğunu yineleyen Stepien, "Elimizde verilere dayanarak aradaki oy farkının 100 binin üzerinde kalma ihtimali yüzde 70, 150 bin üzerine kalma ihtimali ise yüzde 50’dir." ifadesini kullanmıştı.

17:08

Trump'ın ekibi Nevada'daki sayım için dava açacağını duyurdu

ABD Başkanı Donald Trump, çok çekişmeli geçen başkanlık seçimlerinden oy sayımı devam ederken Trump'ın ekibi, yarışın küçük farklarla sürdüğü Nevada'daki sayım için dava açacağını duyurdu.

Fox News'un haberine göre, Trump cephesi seçimlerde hile yapıldığı iddiasıyla mahkemeye başvuracak. 

Oyların yüzde 25'inin hâlâ sayılmadığı Nevada'da, Joe Biden az farkla önde gidiyor. Uzmanlar, henüz sayılmayan oyların daha çok kentli kesimlerde kullanılmış olması nedeniyle eyalette Biden'ın kazanacağı yorumu yapılıyor.

Trump'ın ekibi Michigan, Wisconsin ve Pennsylvania'daki seçimleri mahkemeye taşımaya hazırlandıklarını söylemişti.

Öte yandan, ABD basını, Trump'ın gazetecilere bugün Las Vegas'ta 'büyük bir duyuru' yapılacağı bilgisiyle basın toplantısı daveti yolladığını da yazdı.

17:04

Biden'dan 'Tüm oyları sayın', Trump'tan 'Saymayı durdurun' tweeti

ABD Başkanlık Seçimleri'nde sonucu belirleyecek eyaletlerde oy sayımı devam ederken, Donald Trump ekibinin bazı eyaletlerde oy sayımlarının durdurulması yönündeki çağrısına karşı, Joe Biden ekibi "Tüm oyları sayın" sloganını öne çıkarıyor.

Biden, 5 Kasım sabahı Twitter üzerinden yayınladığı ilk mesaj "Tüm oyları sayın" oldu.

Trump ise, "Sayımı durdurun" şeklinde tweet attı. 

16:58

Trump, 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday

İsveç Demokratlar Partisi Uluslararası Sekreteri Mattias Karlsson, "İsveç Demokratlar Partisi olarak 11 Avrupa ülkesinden 14 milletvekilinin desteğiyle ABD Başkanı Donald Trump'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdik" dedi.

Trump, 2021 Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterildi

16:47 05.11.2020

İsveç Demokratlar Partisi Uluslararası Sekreteri Mattias Karlsson, "İsveç Demokratlar Partisi olarak 11 Avrupa ülkesinden 14 milletvekilinin desteğiyle ABD Başkanı Donald Trump'ı Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterdik" dedi.16:41

AGİT seçim gözlemcilerinden Trump'a 'görevi kötüye kullanma' suçlaması

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) seçim gözlemcileri, Trump'ı 'görevini kötüye kullanmakla' suçladı. 

AGİT İnsan Hakları Ofisi Direktörü Michael Link, "Beyaz Saray'ın başkanlık tantanasında en rahatsız edici şey, tüm gücü elinde toplamış, Amerikan başkomutanının, sözde zaferi için sayıma son verilmesi çağrısında bulunmasıydı. Bu, görevi kötüye kullanmaktır" dedi. 

Trump'ın ekibi, oy sayımının devam ettiği Georgia, Michigan, Wisconsin ve Pensilvanya'da sayım sürecine itiraz ederek, konuyu mahkemeye taşıdı. Trump, bazı eyaletlerde oy sayımının durdurulmasını talep ederken, bazılarında da yeniden sayım istiyor.
 

16:20

Arizona'da silahlı Trump destekçileri seçim merkezinin önünde toplandı

Arizona'da oy sayımı devam ederken, eyalette seçimi Joe Biden'ın önde götürdüğünü duyurmasının ardından yaklaşık 200 kadar Trump destekçisi sayım merkezi önünde toplandı. 

Eyaletin başkenti Phoenix'te bulunan CNN televizyonu muhabiri, oy sayım işlemlerinin sürdüğü merkezin önünde toplanan Trump yanlısı kalabalıkta, bazı kişilerin ellerinde otomatik silahlar olduğunu aktardı.

Kalabalık, ABD medyasının "Çalmayı bırakın!" ve "Benim oyumu da say" şeklinde sloganlar attı. Bunun üzerine binaya girişlerin kapatıldığı, çalışanların içeride kaldığı belirtildi. 

Öte yandan, Eyalet Sekreteri Katie Hobbs, sayılması gereken 450 binden az oy pusulasının kaldığını, bunun yaklaşık 300 bininin eyaletin en kalabalık bölgesi olan Maricopa'dan geleceğini bildirdi.

NBC'ye konuşan Hobbs, oy sayımının ne zaman biteceğine ilişkin bir tahmini olmamakla birlikte, Perşembe günü bir güncellemeyi duyurabilmeyi umduğunu kaydetti.

Hobbs, ABC'ye yaptığı başka bir açıklamada ise iki adayın oyları arasındaki farkın "yeniden oy sayımı yapmakla kapanabilecek kadar az olacağını beklemediğini" söyledi.

Yasalara göre eğer iki aday arasındaki fark toplam oyların yüzde 0,1'ine eşit ya da daha az ise yeniden sayım yapılabiliyor.

15:56

The Hill: Seçim gecesinin kazananı 'esrar'

ABD’de seçimin kazananı henüz belli olmamışken, bazı eyaletlerde başkanlık seçiminin yanı sıra referandumlar için de oy kullanıldı.

Arizona, Montana, New Jersey ve Güney Dakota'daki seçmenlerin 'evet' oyuyla yetişkinler için esrar yetiştirmek ve kullanmak yasal hale geldi. 

Ayrıca, Mississippi ve Güne Dakota'da esrarın tıbbi amaçlı kullanımı da onaylandı. 

Washington merkezli gazete The Hill, 'Seçim gecesinin net bir kazananı var: Esrar' başlıklı haberinde, siyasi görüş, coğrafya ve demografik özelliklerden bağımsız olarak ABD'deki vatandaşların çoğunun esrar kullanımını desteklediğini yazdı. 

Habere göre, 1996'dan bu yana, 15 eyalette esrar kullanımını yasallaşırken, 36 eyalette de tıbbi erişim yasaları yürürlüğe kondu.

15:45

Almanya Savunma Bakanı: Seçimdeki belirsizlik nedeniyle ABD'de 'patlama tehlikesi içeren bir durum' oluştu

ABD'de başkanlık seçimleri nedeniyle bir anayasa krizi yaşanabileceği öngörüsünde bulunan Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, ABD'nin 'patlama tehlikesi içeren bir durumla' karşı karşıya olduğunu ifade etti.

Alman ZDF televizyonuna verdiği demeçte ABD'deki seçimlerde yaşanan belirsizlikle ilgili görüşlerini paylaşan Kramp-Karrenbauer, adayların birbiriyle 'tüm araçları' kullanarak mücadele ettiğine ve başkanlık seçim sonuçlarının meşruiyetiyle ilgili bir 'kavga' yaşandığına dikkat çekti.

Kramp-Karrenbauer, tarafların iddiaları nedeniyle seçim sonuçlarının henüz kesinlik kazanmadığını belirterek "Bu, 'patlama tehlikesi' içeren bir durum. Bir anayasa krizi yaşanabilir. Herkesin bundan kaygı duyması gerekir" ifadelerini kullandı.

Başkan Donald Trump döneminde Almanya-ABD ilişkilerinin çok ağır sınavlardan geçtiğini de söyleyen Kramp-Karrenbauer, buna rağmen Berlin'in ikili ilişkilere önem verdiğini ekledi.

15:26

'Michigan'daki USPS personeline geç gelen oylara '3 Kasım' damgası basılması söylendi' iddiası

ABD posta servisi USPS'in Michigan bürosunda çalışan ve ismi açıklanmayan bir kişi, seçim günü olan 3 Kasım'dan sonra gelen oy pusulalarına önceki günün tarihini basmaları için şeflerinden talimat aldıklarını söyledi. 

Aşırı sağcı aktivist grup Project Veritas'ın kurucusu James O'Keefe ile röportaj yapan personel, "Oy kullanma kutularında bulduğumuz tüm oy pusulalarını toplamamız söylendi. Günün sonunda, onları dünün tarihini elle damgalamamız istendi" dedi. 

USPS çalışanı, kendisine "şüpheli" gelen bu talimatın amiri Jonathan Clarke tarafından verildiğini söyledi, Clarke'in ise konuyla ilgili soruya cevap vermeyi reddettiğini belirtildi

Michigan Temyiz Mahkemesi tarafından onaylanan eyalet yasasına göre, tüm oy pusulalarının 3 Kasım'da saat 20: 00'ye kadar teslim alınması gerekiyor. 14:19

Trump’ın eski baş strateji uzmanı Bannon'dan Twitter CEO'su Dorsey'in tutuklanması çağrısı

Donald Trump’ın eski baş strateji uzmanı Steve Bannon, Başkan'ın seçim sonuçlarıyla ilgili yaptığı bazı tweet'lerine 'yanlış bilgi' etiketi koyan Twitter'ı eleştirdi.

Newsweek sitesinin aktardığına göre, "ABD başkanını deviriyorlar. ABD Başkanı, Adalet Bakanı'nı şimdi aramayacaksa ne zaman arayacak?" diye soran Bannon, Twitter CEO'su Jack Dorsey'in tutuklanması çağrısı yaptı.

Twitter, dün, aynı gün üçünü kez Trump'ın seçime ilişkin bir tweet'ine 'uyarı etiketi' koymuştu. 

13:56

Biden: Paris İklim Anlaşması'na yeniden katılacağız

Demokrat Joe Biden, Başkan Donald Trump'ın beyanıyla ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çıkmasının 1. yıl dönümünde Twitter'dan bir açıklama yaptı. 

Biden, kazanması halinde ABD'nin anlaşmaya tekrar katılacağını belirterek, "(Geçen yıl) Bugün Trump Yönetimi resmen Paris İklim Anlaşması'ndan ayrıldı. Ve tam olarak 77 gün içinde, Biden Yönetimi anlaşmaya yeniden katılacak" dedi. 

Trump, Selefi Barack Obama'nın bütün çevreci düzenlemelerini iptal etmesinin ardından 4 Kasım'da da ABD'yi Birleşmiş Milletler'in (BM) Paris İklim Anlaşması'ndan resmen çıkarmıştı.

İklim krizinde Trump etkisi: ABD, BM'nin Paris İklim Anlaşması'ndan resmen çıktı

ABD, 3 Kasım başkanlık seçiminin galibinin açıklanmasını beklerken, kendini BM'nin Paris İklim Anlaşması'ndan resmen çıkmış halde buldu. Başkan Donald Trump'ın ilk kez Haziran 2017'de duyurduğu anlaşmadan çıkma niyetiyle ilgili 4 Kasım 2019'da yaptığı resmi başvuru, bir yıl sonra yürürlüğe girdi.

13:54

Bernie Sanders, Trump'ın seçim gecesi yapacaklarını bir ay önceden anlatmış

Sanders'ın seçim gecesi yaşanacakları öngördüğü video viral oldu: 'Trump erkenden başkanlığını ilan edebilir'

ABD'de başkanlık seçimi yarışı kıyasıya rekabetle devam ederken, Demokrat senatör Bernie Sanders'ın bir ay önce yaptığı açıklamalar ülkenin gündemine oturdu. Sanders, katıldığı bir TV programında Trump'ın seçim gecesi erkenden başkanlığını ilan edeceğini söylüyor.

12:20

Kremlin'den ABD seçimleri açıklaması

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, delege sayısı bakımından Demokrat Joe Biden’ın önde gittiği, fakat kritik eyaletlerde oy sayımının devam ettiği ABD seçimlerine ilişkin, netlik olmadığı için henüz bir yorum yapamayacaklarını söyledi.

Kremlin: ABD seçimleri hakkında şu an yorum yapamayız, zira sonuç netlik kazanmış değil

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, delege sayısı bakımından Demokrat Joe Biden’ın önde gittiği, fakat kritik eyaletlerde oy sayımının devam ettiği ABD seçimlerine ilişkin, netlik olmadığı için henüz bir yorum yapamayacaklarını söyledi.

10:25

'Ruhani danışmanı', Trump için ayin düzenledi

Trump'ın ruhani danışmanı, ABD Başkanı'nın yeniden seçilmesi için dua ayini düzenledi. Evanjelist isim, Beyaz Saray'ın İnanç ve Fırsat Girişimi'nin başına getirilmişti.

Bu, bu durumun Kilise ile devletin ayrılığına aykırı olduğunu savunanların tepkisiyle karşılanmıştı. Paula White-Cain, duasında özellikle, 'Trump'tan seçimi çalmaya çalışan şeytani konfederasyonları' hedef aldı.

09:58

Trump'ın avukatı Giuliani'den posta oyu tepkisi: Mars'tan gönderilmiş de olabilirdi

Seçim hilesi iddiaları üzerine Philadelphia'ya giden Trump'ın avukatı Rudy Giuliani, burada düzenlediği basın toplantısında söz konusu iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Trump tarafından bölgeye gönderilen Giuliani, bölgenin 'ölü insanlara oy kullandırmakla ünlü olduğunu' iddia etti.

"Tek bir Cumhuriyetçi bile posta oy kutularını inceleyemedi" diyen Giuliani, posta yoluyla kullanılan oylarla ilgili olarak "Mars'tan ya da Demokratik Ulusal Komite'den gönderilmiş olabilirdi. Bildiğimiz kadarıyla Joe Biden 50 defa oy kullanmış olabilirdi, ya da 5 bin defa" ifadelerini kullandı.

Giuliani ayrıca, "Philadelphia seçmen dolandırıcılığıyla ünlü. Oy veren ölüler konusunda bir ününüz var. Burada da kaç ölü insanın oy kullandığına bakacağız" dedi. 

Basın toplantısından kısa bir süre sonra ise, Trump tarafından yaptığı paylaşımda Pensilvanya, Kuzey Carolina ve Georgia üzerinde hak iddia ettiğini açıkladı.

09:22

Pensilvanya Valisi: Oy sayımı devam edecek

Pennsylvania Valisi Tom Wolf, ABD Başkanı Donald Trump'ın kampanya ekibinin yargıya başvuracağını açıklamasına rağmen oy sayımının devam edeceğini açıkladı. Wolf, "Her Pensilvanyalının oyunu korumak için kıyamet gibi savaşacağım. Her oya değer verildiğinden emin olmak için gücüm yettiğince her şeyi yapacağım" dedi.

08:54

Georgia'da oyların yüzde 95'i sayıldı: Trump az farkla önde

Kilit eyaletlerden Georgia’da oyların yüzde 95’i sayıldı.

Bu sayıma göre Donald Trump’ın oy oranı yüzde 49.7, Joe Biden’ın oy oranı ise yüzde 49.1.

08:43

New York'ta protesto

New York'ta sokağa çıkan vatandaşlar, Donald Trump'ın oy sayımının durdurulmasını talebinini protesto etti.

Eylemcilerle polis arasında zaman zaman arbede yaşandı.

Ayrıca, Trump karşıtı bir kadının polise ağır küfürler ederek yüzüne tükürdüğü anlar kameralara yanısıdı. Daily Mail'in haberine göre kadın tutuklandı. 

08:24

Trump'ın ekibi Arizona ve Nevada'da yasal işlem başlatacak

CNN'in haberine göre, Donald Trump'ın kampanya ekibi, oyların sayılmaya devam ettiği Arizona ve Nevada’da yasal işlem başlatmayı planlıyor.

08:22

ABD hükümetinin siber güvenlik şefi: Yabancı müdahaleye dair kanıt yok

ABD’de İç Güvenlik Bakanlığı'nın en üst düzey siber güvenlik yetkilisi, ABD hükümetin elinde herhangi bir yabancı gücün oy sayımına müdahale ettiğine dair bir kanıt olmadığını söyledi.

Christopher Krebs yaptığı açıklamada, “Herhangi bir yabancı düşmanın Amerikalıların oy vermesini veya oy pusulalarını değiştirmesini engellediğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını" söyledi.

ABD istihbarat teşkilatları, 2016'da Rusya'nın Donald Trump lehine ABD seçimlerinin sonucunu değiştirme çalışmalarının arkasında olduğu sonucuna varmıştı.

Krebs, "Yabancı aktörlerin devam eden oy sayımını ve sonuçların nihai bildirimini hedefleme veya bozma girişimlerine karşı tetikte kalacağız" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump Demokratları seçimlerde usulsüzlük yapmakla suçlayarak 4 eyalette yasal işlem başlatmıştı, ancak iddialarını destekleyecek bir kanıt henüz sunmadı.

06:42

Michigan oy sayım merkezi önünde eylem: 'Sayımı durdurun'

Joe Biden'ın Michigan'da seçimi kazanmasının ardından bölgedeki bazı Trump destekçileri oy sayım merkezi önünde toplanarak sayımın durdurulmasını istedi. 

Toplanan kalabalık, "Sayımı durdurun" sloganı attı.

06:35

Portland'da protestolar: Her oy sayılsın

Trump'ın seçim sonuçlarına itiraz etmesi ve hile yapıldığını iddia etmesi üzerine ülkenin çeşitli bölgelerinde protesto gösterileri düzenleyen Trump karşıtları, Portland'da polisle çatıştı. 

Ulusal Muhafızlar'ın da önlem almak üzere alanda bulunduğu gösterilerde, "Her oy sayılsın" sloganıyla bir araya gelen eylemciler ABD bayrağı yaktı.

06:27

Nevada'dan saat 20.00’ye kadar yeni sonuç gelmeyecek

Seçim sonuçlarının birbirine yakın olduğu Nevada eyaletinde gerilim yüksek.

Eyaletin en büyük şehri olan Las Vegas'ı da içeren Clark County'de bir basın toplantısı sırasında bir protestocu kameraların önüne atlayarak, “Biden suç ailesi bu seçimi çalıyor. Medya üzerini örtüyor” diye bağırdı.

BBC Türkçe'nin haberine göre, eyalet yetkilileri Çarşamba günü başka sonuç gelmeyeceğini, ancak Perşembe sabah 09.00'dan (TSİ 20.00) itibaren sayılan oy sonuçlarını yayınlayacaklarını açıkladı.

6 delegesi olan eyalet son yıllarda Demokrat adaylara oy verdi, ancak 2000 ve 2004'te Cumhuriyetçi George W. Bush'u destekledi.

06:05

Kuzey Carolina'da Trump önde

Edison Research'in açıkladığı verilere göre, kritik Kuzey Carolina eyaletinde oyların yaklaşık olarak yüzde 95'i sayıldı ve Donald Trump önde. 

Trump'ın oy oranı yüzde 50.1, Biden'ın oy oranı ise yüzde 48.7 seviyesinde.

06:02

Trump'ın oğlu Eric Trump tarafından paylaşılan viral 'oy pusulası yakma videosu' sahte çıktı

ABD Başkanı Donald Trump’ın oğlu Eric Trump Twitter’da oy pusulalarının yakıldığını gösterdiğini iddia eden viral bir video paylaştı, yetkililer videonun sahte olduğunu açıkladı.

Çarşamba günü öğleden sonra The Trump Organization’ın Genel Sekreter Yardımcısı olan Eric Trump videoyu retweetleyerek "80 Trump oyu yakılıyor" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?