banner29

Sosyal Liberal Parti başkanı 'cinsel taciz'de bulunduğunu itiraf ederek istifa etti

Danimarka’da Sosyal Liberal Parti lideri Morten Östergaard, partisinden bir kadına cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle başkanlıktan ayrıldı. Sosyal Liberal Partili milletvekili Lotte Rod, 16 Eylül'de sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada, partinin gençlik kollarında ve partide birkaç defa cinsel tacize uğradığını duyurmuştu.

Dünya 09.10.2020, 15:06
Sosyal Liberal Parti başkanı 'cinsel taciz'de bulunduğunu itiraf ederek istifa etti

Danimarka'da azınlık hükümeti Sosyal Demokrat Partinin, parlamentodaki oylamalarda çoğunluğu sağlamasında destek veren partiler arasında yer alan Sosyal Liberal Partinin (Radikale Venstre) lideri Morten Östergaard, Radikale Venstre üyesi Lotte Rod'a cinsel tacizde bulunduğunu itiraf ederek parti başkanlığını bıraktı.

"O TACİZİ BEN YAPTIM"

Bir basın açıklaması yapan Östergaard, yaklaşık 10 yıl önce yaşanan bir olayda, Lotte Rod'un beyan ettiği cinsel tacizi kendisinin yaptığını itiraf ederek, partisinin güvenini yitirdiği için parti liderliğinden istifa ettiğini bildirdi.

TOPLANTI 7 SAAT SÜRDÜ

Parti grubunda yapılan yaklaşık 7 saatlik toplantıda eski Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard ile Başkan Yardımcısı Sofie Carsten Nielsen arasında yapılan oylamada Sosyal Liberal Parti başkanlığına Sofie Carsten Nielsen seçildi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Sosyal Liberal Partili milletvekili Lotte Rod, 16 Eylül'de sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada, partinin gençlik kollarında ve partide birkaç defa cinsel tacize uğradığını duyurmuştu.

ELİNİ ÇEKMEK ZORUNDA KALDI

Rod, kendi isteği dışında bacağının üst kısmına elini koyan partidaşının elini çekmek zorunda kaldığını vurgulamıştı.

KADIN POLİTİKACILAR TACİZ EDİLİYOR

Danimarka'da geçen ay 322 kadın siyasetçi ülkede kadın politikacıların da cinsel tacize maruz kaldığı yönünde bir bildiriye imza koymuştu.

Yorumlar (1)
Emrah 9 ay önce
Sosyal demokrat taciz
Günün Anketi Tümü
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?
Aşı hakkında ne düşünüyorsunuz?