banner30

banner29

Srebrenitsa soykırımının mavi kelebekleri...

Srebrenitsa Soykırımı'nın ardından 24 yıl geçti fakat acılar hala dün gibi taze... Mavi Kelebek ise bu acının bir sembolü...

Dünya 11.07.2019, 11:20 11.07.2019, 11:32

Avrupa'da İkinci Dünya Savaşı'ndan sonraki en büyük katliam Srebrenitsa'da yaşandı.

Binlerce silahsız ve sivil Müslüman Boşnak erkeğinin Sırplar tarafından katledildiği eşi ve benzeri nadir görülen olay, dünya tarihine kara bir leke olarak geçti. Srebrenitsa katliamında görülen “mavi kelebekler” ise dilden dile anlatılan bir hikaye oldu.

312 bin kişi öldü; 35 bini çocuktu…

50 bin kadın tecavüze uğradı.

2 milyon kişi evini terk etti.

18 bin kişiyse hala kayıp.

Sırpların savaş sırasında katlettiği Müslümanların cesetlerinin bulunduğu toplu mezarlar yıllar sonra Bosnalıların kelebekleri takip etmesiyle bulundu.

Mavi Kelebekler tek bir çiçeğin üzerine konuyordu ve o çiçek sadece Bosna’daki toplu mezarların üzerinde çıkıyordu. Bu çiçeklerin adına Ölüm Çiçekleri deniyordu...

SREBRENİTSA’DA MAVİ KELEBEKLER
Katliama imza atan Sırp askerleri, toplu mezarlar bulunmasın diye cesetleri çok uzağa gömdüler ve bölgenin bitki örtüsüne uygun bitkilerle üzerini örtmeye çalıştılar. Toplu mezarların bulunmasında kullanılan uydu resimlerinde manyetik değişkenlik taramasının yapılamaması için mezarların içine metal parçaları bıraktılar. Böylesine profesyonelce ve ince hesaplar yapılarak planlanmış bir soykırımda bir şeyi hesaba katamadılar.

Toplu mezarların bulunduğu bölgede cesetlerin toprağı beslemesi sonucunda Artemis adında çiçeklerin oluşumu başladı. Çiçeklerin çoğalmasıyla birlikte sadece bu bitkiyle beslenen mavi kelebekler de bölgede hızla çoğaldı. Bölgede yapılan araştırmalar sonucunda bu durumun dikkat çekmesi ve yerel basına yansımasıyla halk araştırmalara katıldı.

Mavi kelebekler takip edilerek 300 toplu mezar bulundu. Toplu Mezar Enstitüsü bu zamana kadar yaptığı çalışmalarda 20 bin kişinin cesedine ulaştı ancak yalnızca 18 bin kişinin kimliğini belirleyebildi. Cesetlerin parçalanmış ve yakılmış olması kimlik belirleme çalışmalarını güçleştiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye erken seçime gitmeli mi?
Türkiye erken seçime gitmeli mi?