banner5

banner29

Sudan, Mısır'a karşı harekete geçti! O bölgeyi geri istiyor...

Sudan, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in darbeyle görevinden azledilmesinden sonra Birleşmiş Milletler de Halayib ve Şelatin bölgesinin yeniden Sudan’a bağlanması için başvurusunu yaptı.

Dünya 19.01.2020, 18:07
Sudan, Mısır'a karşı harekete geçti! O bölgeyi geri istiyor...

Mısır ile Sudan arasındaki sorunlu bölge Halayib Üçgeni yeniden gündeme geldi.

Sudan, eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’in darbeyle görevinden azledilmesinden sonra Birleşmiş Milletler’de Halayib ve Şelatin bölgesinin yeniden Sudan’a bağlanması için başvurusunu yaptı. Sudan bu konuda BM’deki ilk başvurusunu, askeri çatışmanın yaşanma ihtimali olduğu 1958 yılında yapmıştı.

Halayib ve Şelatin bölgeleri

Mısır ile Sudan arasındaki sorunlu bölge, zaman zaman iki ülkeyi siyasi ve askeri olarak karşı karşıya getiriyor.

Mısır’ın güney doğusunda yer alan Kızıldeniz sahilindeki bölgeye “Halayib Üçgeni” deniyor. 20 bin 850 kilometrekarelik bölgede Halayib, Ebu Ramad ve Şelatin beldeleri yer alıyor. Siyasi ve idari olarak Mısır egemenliğindeki bölgede Beşşarin, Hamdavib ve Şinitrab gibi farklı Sudani ve Nubi kabileler yaşıyor.

Mısır yönetimi bölge sakinlerine elektrik, su ve iskan gibi karşılıksız hizmetler sağlıyor. Bu bölge insanına Mısır’da başka hiçbir vilayette görülmeyen işsizlik maaşı ve öğrencilere eğitim yardımı gibi teşvik edici kolaylıklar sağlanıyor. Ücretsiz sağlık hizmetleri de Mısır’da sadece bu bölgede görülüyor. Söz konusu hizmetler nedeniyle bölge Sudan’dan ciddi göç alıyor.

Halayib Üçgeni, zengin yer altı kaynaklarıyla dikkati çekiyor. Bölgede altın, uranyum, grafit, krom, nikel, demir cevheri ve barit gibi çok farklı madenlerin bulunduğu biliniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?