Suriye krizinde tarihi gün!

BM ve Türkiye-Rusya-İran Dışişleri Bakanları Cenevre'de uzlaştı. Suriye'nin yeni Anayasasını yazacak komite kuruldu. Suriye Anayasa Komitesi, ilk toplantısını 2019'un başında yapacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suriye Anayasa Komisyonu çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik." açıklamasında bulundu.

Suriye krizinde tarihi gün!

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları, Suriye'nin anayasasını yazacak komisyonun 2019'un ilk ayında ilk toplantısını yapması için çabalarını yoğunlaştırmak için mutabık kaldı.

İsviçre'nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler (BM) ofisinde yapılan garantörler toplantısının sona ermesinin ardından, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sonuç bildirisini okudu. Bildiride, garantör ülke bakanlarının Suriyeli taraflarla istişarelerinden çıkan olumlu sonuçları sundukları ifade edildi.

Bildiride, bakanların anayasa komitesinin çalışmasına başlamasını kolaylaştırmak konusundaki kararlılıklarını yineledikleri kaydedilirken, aynı zamanda Suriyeli taraflar ve BM Suriye Özel Temsilcisi ile istişare içinde, komitenin sürdürülebilir ve elverişli şekilde işleyebilmesi için genel ve yol gösterici ilkelerinin de detaylandırılacağı belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5