banner29

Suudi Arabistan'dan kritik karar! 72 saat süre verdi

Suudi Arabistan, koronavirüsle mücadele kapsamında, Avrupa'ya gidişleri ve ülkeye girişleri durdurdu. Bu kararın yürürlüğe girmesi öncesinde vatandaşlara ve ülkede geçerli ikameti bulunanlara, Suudi Arabistan'a dönmeleri için 72 saatlik mühlet verildi.

Dünya 12.03.2020, 14:13
Suudi Arabistan'dan kritik karar! 72 saat süre verdi

Suudi Arabistan yönetimi, bugün, vatandaşlarının Avrupa Birliği (AB) ülkeleri de dâhil olmak üzere yeni tip koronavirüs salgını tehdidinin ortaya çıktığı bazı ülkelere seyahatlerini geçici olarak askıya alma kararı verdi.

Suudi İçişleri Bakanlığı'ndaki resmi bir kaynak tarafından yapılan açıklamada, “Krallık; virüsü kontrol altına alma ve yayılmasını önleme çabaları kapsamında ülkedeki sağlık makamları tarafından tavsiye edilen ihtiyati tedbirlere binaen, güvenlik açısından vatandaş ve sakinlerinin seyahatini geçici olarak askıya alma kararı vermiştir. Bu kapsamda tüm AB ülkelerine, İsviçre, Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Filipinler, Sudan, Etiyopya, Güney Sudan, Eritre, Kenya, Cibuti ve Somali’ye yapılacak olan uçuşlar durdurulmuştur” dedi.

Söz konusu karara göre Suudi Arabistan’a seyahat edeceklerin ve 14 gün boyunca bahsi geçen ülkelerde bulunmuş kişilerin Suudi topraklarına girişinin de askıya alındığı ifade edildi. Aynı zamanda ticari ve nakliye trafiği, insani ve istisnai durumlar hâriç, Ürdün ile tüm kara limanlarından yapılan yolcu hareketinin de durdurulduğu belirtildi.

72 saat süre verdi

SPA’nın haberine göre kaynak, bu kararın yürürlüğe girmesi öncesinde vatandaşlara ve ülkede geçerli ikameti bulunanlara Krallığa dönmeleri için 72 saatlik bir mühlet verildiğini açıkladı.

Filipinler ve Hindistan vatandaşı olup Krallıkta çalışan sağlık görevlilerinin, tahliye, nakliye ve ticaret seyahatlerinin -gerekli önlemler alındığı sürece- askıya alınması kararına dahil olmadığı belirtildi.

Yetkililer bu adımın, içişleri ve sağlık bakanlıklarının, gerekli önlem ve önleyici tedbirlerle vatandaşların güvenliğini ve sağlığını koruma adına yeterli çaba ve gayreti gösterdiğini kanıtladığını ifade etti.

Kaynak: Şarkul Avsat

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?
Haftalardır kısıtlamalar nedeniyle evlerimizdeyiz. Sizce kısıtlamalar sona ermeli mi? Yoksa devam etmeli mi?