banner30

banner29

Suudi Arabistan ile kriz tırmanıyor!

Cemal Kaşıkçı cinayeti sonrası Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri karanlık bir döneme girdi. habervakti.com'a ulaşan son bilgilere göre, Prens Selman yönetiminin attığı rahatsız edici adımlar nedeniyle Ankara'dan, "Suudi Arabistan'a seyahat etmeyin" uyarısı geldi!

Dünya 22.11.2018, 15:09 22.11.2018, 15:16
Suudi Arabistan ile kriz tırmanıyor!

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı, Türk uyruklu nişanlısı ile evlilik hazırlıkları yaparken korkunç bir vahşete kurban gitti.

Cemal Kaşıkcı ve nişanlısı Hatice Cengiz İstanbul’daki Suudi Arabistankonsolosluğuna evlilik evraklarını hazırlamak için gitti. Ancak Cemal Kaşıkçı bir daha konsolosluk binasından çıkmadı ve o günden sonra da Cemal Kaşıkçı’dan bir daha haber alınamadı.

Türkiye, Cemal Kaşıkçı’nın konsoloslukta ortadan kaybolması konusunda Suudi Arabistan’dan açıklama bekledi. Veliaht Prens yaptığı açıklamada Kaşıkçı’nın konsoloslukta olmadığını ve konsolosluğun aranabileceğini duyurdu.

Ancak Türk makamlarının soruşturmayı derinleştirmesi sonucu, Kaçıkçı'nın konsoloslukta öldürüldüğünü kanıtlayan ses kayıtları olduğu ortaya çıktı.

Suudi Arabistan yönetimi, Türk makamlarından yapılan bu açıklamalar sonrasında, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" itiraf etmek zorunda kaldı.

Uluslararası bir boyut kazanan vahşi cinayetin bir numaralı sorumlu olarak ise Suudi Arabistan'ın veliaht prensi Muhammed bin Salman gösterildi.

TÜRKİYE TEYAKKUZDA: SUUDİ ARABİSTAN'A GİTMEYİN UYARISI

Bu gelişmelerin ardından Türkiye-Suudi Arabistan hattında giderek tırmanan bir krizin ayak sesleri duyulmaya başlandı.

Ankara'daki güvenlik kaynaklardan alınan bilgilere göre, özellikle Muhammed bin Salman merkezli gerginlikler nedeniyle, Türkiye'ye yönelik bazı misillemelerde bulunulabileceği belirtilerek, devletin ilgili birimlerinden ve üst düzey isimlerinden bu ülkeye çok acil durum yaşanmadıkça seyahat edilmemesi istendi.

BÜYÜKELÇİ GERİ ÇAĞRILABİLİR!"

Ayrıca, giderek tırmanan diplomatik kriz nedeniyle, önümüzdeki günlerde büyükelçinin istişare amacıyla geri çağrılabileceği kulislerde seslendirilmeye başlandı.

Ankara'nın, Kaşıkçı cinayetinin ardından adaletin yerini bulması ve suçluların tespiti amacıyla delillere dayalı tüm iyi niyetli çabalarına rağmen, Suudi yönetiminin bu konuda tam işbirliği içinde olmadığı ve iki ülke ilişkilerini sıkıntıya sokabilecek bazı girişimlerde bulunabileceği konuşuluyor.

"RAHATSIZ EDİCİ BOYUTLARA ULAŞTI"

Bu nedenle Ankara'da konu, Suudi Arabistan'a seyahatler dahil ikili ilişkiler açısında derinlemesine takip ediliyor.

habervakti.com'a konuşan bir yetkili; "Türkiye, Suudi Arabistan dostluğu Ankara açısından da çok önemli ancak son dönemde Riyad yönetiminden gelen bazı sinyaller ve gelişmeler rahatsız edici boyutlara ulaştı. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ancak oradaki misyon temsilcilerimizin güvenliği dahil her konuda net uyarılarda bulunuldu. Türkiye uluslararası hukukun ve adaletin gerektirdiği tüm tarafsız adımları bu cinayetin aydınlatılması adına attı. Bu konuda Suudi makamlarından adalet adına sadece işbirliği bekliyoruz, umarız sorunlar adalet adına, büyümeden çözülür" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?
Yeni bakanlar kurulu kurulmalı mı?